Jak uczyć się języków obcych? Przez internet? W szkole, czy na wyjazdach?

881

W Polsce do języków obcych przykłada się dużą uwagę. W szkole są równie ważne co matematyka i język polski. Dzieci zaczynają uczyć się ich już od momentu pójścia do przedszkola, dzięki czemu są z nimi zaznajomione już od najmłodszych lat.

Im wcześniej człowiek rozpoczyna przyswajanie nowych dla siebie słów oraz gramatyki, tym lepiej dla niego. Często jednak nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Lekceważymy lata szkolne, a później nie pozostaje już nic innego, jak żałować. Dorosłość często brutalnie uświadamia jakie braki w nauce języka obcego mamy. Wszystkiemu można zapobiec w salach lekcyjnych. Nie jest żadną tajemnicą, że młody świeży mózg lepiej wchłania wiedzę i łatwiej zapamiętuje nowe informacje. Powinno zacząć korzystać się z jego zasobów jak najwcześniej – póki jeszcze istnieje taka możliwość.

Jaka metoda nauki jest najlepsza?

Sposobów nauki jest multum. Zasięgając porad można uzyskać różne opinie co do najefektywniejszego sposobu. Jedni preferują książki i rozmówki, drudzy korzystają z internetowych kursów, trzeci uczą się z piosenek i filmów, czwarci zaś decydują się na prywatne korepetycje. Wymieniać można dalej, bo tak naprawdę sposób zdobywania wiedzy w tym zakresie powinno rozpatrywać się indywidualnie. Zainteresowany powinien wybrać metodę, która będzie dla niego przyjemna i efektywna.

Należy jednak zgodzić się ze stwierdzeniem, że nic nie zastąpi styczności z językiem “twarzą w twarz”. Nic nie zadziała lepiej na przyswajanie języka angielskiego od wyjazdu do Wielkiej Brytanii, a na opanowanie rosyjskiego – mieszkanie na przykład w Moskwie. Kiedy otaczają nas obywatele danego kraju, wtedy nie ma innej możliwości jak nauka. Trudno też znaleźć sobie wymówkę, aby zająć się czymś innym. Łatwiej zapamiętuje się słówka i poprawia wymowę, gdy styczność z językiem obcym trwa przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jest wiele przypadków osób, które wyjeżdżając wiedziały jedynie jak powiedzieć “dzień dobry”, “do widzenia”, proszę” i “dziękuję”, a wracając mówiły lepiej od wielu lektorów.

Kilka cennych wskazówek

Niezależnie od wyboru języka jest kilka rad, które można uznać za uniwersalne. Przede wszystkim należy wyrobić w sobie nawyk systematycznej pracy. Wystarczy uczyć się powiedzmy 20 wyrazów dziennie, żeby w kilka miesięcy potrafić komunikować się przynajmniej na poziomie podstawowym. Zbawienne może okazać się sporządzenie planu działań oraz jego urozmaicenie. Lepiej często uczyć się po trochę, niż stracić zapał od nadmiaru materiału.

Nuda jest cichym zabójcą. Warto pamiętać o czterech elementach: pisaniu, czytaniu, słuchaniu i mówieniu, żeby nie doprowadzić do monotonii. Nie należy zniechęcać się w przypadku niepowodzeń. Problemy z wymową lub gramatyką zawsze da się przezwyciężyć. Wystarczy tylko, a właściwie “aż” mieć chęci do działania. Zazwyczaj z pisaniem nie ma problemu. Drobne schodki zaczynają się przy mowie. Tutaj również wymagana jest cierpliwość, bo akcent nabywa się latami. No i na koniec rada z początku. Warto już teraz zająć się edukacją i nie odkładać jej na potem. Czas działa na niekorzyść.

Źródło:

- http://rosyjski.pro – “gramatyka języka rosyjskiego online

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. Mikoś pisze:

    Ostatnio na stronie jasminum pobrałem ciekawą książkę Puc bursztyn i goście książka pdf ale widziałem tam też sporo pdfów dotyczących nauki języka obcego. Polecam jakby ktoś chciał uczyć online :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>