Direct search a executive search – jakie są różnice?

woman-g37bd8d1b5_640Współczesne organizacje, aby się rozwijać, potrzebują odpowiednich i wyspecjalizowanych pracowników. Jednak o dobrych i lojalnych zatrudnionych trzeba się nieco postarać. Dział HR musi więc wykazać się dużą inicjatywą zarówno podczas etapu pozyskiwania kandydatów, jak i podczas trwania zatrudnienia – pracownicy muszą bowiem czuć, że mogą się rozwijać i że organizacja odpowiada na wszystkie ich potrzeby. Największym wyzwaniem okazuje się jednak pozyskanie odpowiednich pracowników. Specjaliści o unikalnych kompetencjach zazwyczaj nie poszukują aktywnie zatrudnienia. Jak więc do nich dotrzeć? Odpowiedzią jest direct search i executive search. Kiedy korzystać z tych metod rekrutacji bezpośredniej? Czym się między sobą różnią? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – zapraszamy do artykułu.

Bezpośrednie poszukiwanie kandydatów – dlaczego to działa?

Wysokie wyniki sprzedażowe, poprawa efektywności w działaniu, wydajni pracownicy – to tylko niektóre z celów, do jakich dążą wszystkie przedsiębiorstwa. Jednak, aby je osiągnąć, potrzebni są wykwalifikowani i zmotywowani specjaliści, którzy wniosą do organizacji nowe pomysły, kreatywne rozwiązania i nieszablonowe idee, tym samym przyczyniając się do rozwoju całej organizacji.

Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że większość pracodawców ma problemem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Czasy, w których pracownicy ustawiają się w kolejce pod siedzibą firmy już dawno minęły. Jest wręcz odwrotnie – to organizacje muszą starać się i wychodzić z inicjatywą, by znaleźć idealnych pracowników.

Czy zwyczajne ogłoszenie o pracę przyciągnie idealnych kandydatów? Prawdopodobnie nie. Istnieje zatem silna potrzeba dotarcia do interesujących i wartościowych kandydatów, którzy aktualnie nie szukają aktywnie zatrudnienia, ponieważ pracują już gdzieś indziej. Jak do nich dotrzeć? Direct search i executive search są odpowiedzią na te troski, dzięki nim skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników są możliwe do osiągnięcia.

Direct search – co to jest?

Direct Search to jeden z rodzajów rekrutacji bezpośredniej. Ten sposób pozyskiwania kandydatów polega na ich aktywnym poszukiwaniu przy użyciu różnych kanałów komunikacji, takich jak fora branżowe, serwisy ogłoszeniowe czy portale social media. Co istotne – w tym przypadku inicjatywa kontaktu leży po stronie pracodawcy.

Taka metoda rekrutacji wymaga oczywiście bardzo rzetelnego i odpowiedniego przygotowania przez rekrutera. Musi on przeprowadzić dokładną analizę środowiska biznesowego, stworzyć profil idealnego kandydata, dokładnie przejrzeć własną bazę kandydatów itp. Direct search jest więc metodą bardzo pracochłonną, ale przy tym równie skuteczną.

Direct Search wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku zatrudniania pojedynczych pracowników na stanowiska specjalistyczne, eksperckie oraz managerskie. Ta metoda idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy rynek pracowników jest wąski, a kandydaci nie reagują na klasyczne formy rekrutacji, ponieważ aktualnie nie poszukują zatrudnienia.

Executive search – co to jest?

Executive Search to technika bardzo podobna do omówionej przed chwilą metody Direct Search. Opiera się bowiem na tych samych technikach. Co więc je różni? Otóż executive search nakierowany jest na poszukiwania pracowników na stanowiska wyższego szczebla – menadżerów i dyrektorów. Często wykorzystuje się ją także przy rekrutacji na stanowiska ekspercie w wyjątkowo wąskich specjalizacjach.

Rekruter, który podejmuje się rekrutacji za pomocą Executive Search musi cechować się wieloma kompetencjami – umiejętnościami komunikacyjnymi, negocjacyjnymi, siłą perswazji, głęboką znajomością rynku i zdolnościami analitycznymi. Specyfika executive search wiąże się z ogromną odpowiedzialnością – trzeba pamiętać, że procesy te muszą być prowadzone z zachowaniem wysokiego stopnia poufności, zapewniając tym samym odpowiedni komfort kandydatom.

Direct search i executive search czy warto zlecić to profesjonalistom?

Metody takie jak direct search i executive search wymagają ogromnego profesjonalizmu i wiedzy. Choć to technika czasochłonna, często bywa jedyną szansą na pozyskanie odpowiedniego, wartościowego kandydata. Dlatego firmy, które w swoim wewnętrznym dziale HR nie są w stanie wyłonić specjalisty, który wykształci się w rekrutacji bezpośredniej, w przypadku kluczowych procesów powinny skorzystać z pomocy zewnętrznych head hunterów. To szansa na znalezienie idealnego pracownika.

 

CV szablony – przepustka do wymarzonej pracy

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>