Jak opanować stres?


close-up-composition-conceptual-626165Życie codzienne często generuje sytuacje, które wywołują w nas zdenerwowanie. Narastające napięcie nerwowe to właśnie stres. Jego źródłem może być zarówno praca, jak i życie osobiste. Warto pamiętać, że długotrwały stres może przyczynić się do poważnych kłopotów zdrowotnych. Oto kilka wskazówek, jak opanować stres.

Efektywny odpoczynek

Stres często idzie w parze z przemęczeniem. Jeżeli nie odpoczywasz wystarczająco, jesteś mniej odporny na nerwowe sytuacje. Aby zapobiegać kumulacji stresu, warto zadbać o efektywny wypoczynek. Kiedy masz czas wolny, odetnij się od wywołujących stres bodźców. Wyjazd w najpiękniejszą okolicę nic nie pomoże, gdy będzie mu towarzyszył natrętny dzwonek służbowego telefonu. Pamiętaj też o właściwej ilości snu. To wtedy organizm się regeneruje. Kiedy męczy Cię permanentny stres wywołany pracą, nie planuj wymagających wysiłku przedsięwzięć na czas urlopu.

Aktywność fizyczna

Różne formy ruchu pomagają zwalczać stres. Wysiłek fizyczny sprawia, że koncentrujesz się na podejmowanej czynności i zapominasz o problemach związanych z pracą. Dodatkową zaletą aktywności fizycznej jest wydzielanie się dzięki ruchowi poprawiających nastrój endorfin.

Analiza sytuacji stresujących

Jeśli jakieś wydarzenie w pracy wywołuje w Tobie stres, spróbuj poddać je chłodnej analizie. Zastanów się, co konkretnie wyzwala zwiększenie napięcia nerwowego. Być może jest to sprawa, z którą możesz sobie poradzić lub dobrze się do niej przygotować.

Nie pozwól, by zawładnęły Tobą negatywne emocje

W stresie łatwo ulegasz negatywnym emocjom. Brak opanowania może sprawić, że stresująca sytuacja stanie się jeszcze gorsza. Zanim nawrzeszczysz na kogoś, zrób kilka głębokich wdechów. Idź w ustronne miejsce i tam wylej swoją frustrację. Możesz głośno poprzeklinać. Dzięki temu nie ucierpi Twoja reputacja ani żaden ze współpracowników. Z pewnością poczujesz ulgę, gdy dasz upust złości. Po takim wybuchu w bezpiecznych warunkach, emocje nieco się uspokoją i łatwiej będzie Ci zabrać się za konstruktywną analizę problemu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>