Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

3c6d4dddef0bde8cf7ab985fe4aa7597

Tworzenie CV to duże wyzwanie, szczególnie jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy. Po pierwsze nigdy tego nie robiłeś, a po drugie nie posiadasz dużego doświadczenia, którym mógłbyś pochwalić się w swoim życiorysie. Czy będąc absolwentem możesz wypaść lepiej niż Twoi konkurenci z długim stażem pracy? Jeśli znasz podstawowe wymogi rekrutacyjne i udowodnisz to, prezentując profesjonalne CV – zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. Zobacz, jak to zrobić.

Od czego zacząć CV do pierwszej pracy?

Nowoczesne CV powinno zaczynać się od podsumowania zawodowego. Jak je stworzyć nie mając doświadczenia? Opisz w kilku zdaniach siebie – wspomnij o swoim doświadczeniu, atutach, największych osiągnięciach i koniecznie o planach na przyszłość. Zaznacz, w którym kierunku chcesz się rozwijać i co da Ci praca na stanowisku, na które aplikujesz.

Jak opisać doświadczenie bez doświadczenia 

“Doświadczenie” to sekcja, na którą każdy pracodawca zwraca uwagę. Powinna znaleźć się tuż pod podsumowaniem zawodowym, aby ułatwić rekruterowi dostęp do istotnych informacji. “Co w sytuacji, gdy nigdy nie pracowałem?” – absolwenci szkół średnich i uczelni wyższych, często zadają sobie to pytanie. Przede wszystkim nie pomijaj doświadczenia w CV. Zastanów się, które z posiadanych kompetencji możesz powiązać z pracą, o którą się ubiegasz. 

Doświadczenie można zdobywać, nie tylko pracując na etacie. Zapewne ukończyłeś praktykę zawodową lub staż, a może brałeś udział w różnego rodzaju kołach naukowych, wolontariatach, konferencjach czy kursach i szkoleniach? Takie wydarzenia pozwalają wiele się nauczyć i doskonale przygotować do zawodu. Świetnym rozwiązaniem podczas tworzenia CV, jest wybór internetowego kreatora. Nowoczesne szablony CV dopasujesz do swoich oczekiwań. Sam wybierasz dodatkowe sekcje, które  pozwolą Ci się wyróżnić. Projekty, wolontariaty, oprogramowania, nagrody – te elementy odwrócą uwagę rekrutera od braku doświadczenia zawodowego.

Umiejętności w pierwszym CV

Nie posiadasz doświadczenia zawodowego? Skup się na swoich umiejętnościach. Oczywiście w CV zawrzyj tylko te, które mogą okazać się pomocne w pracy, a nie wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Stawiaj na konkrety, posługuj się specjalistycznymi nazwami i słownictwem, warto też podać stopnie zaawansowania np. znajomości konkretnego programu. Wszelkie kursy i szkolenia uczynią Twoje CV jeszcze bardziej wartościowym. Szczególnie, że na dzisiejszym rynku pracy umiejętności i praktyczne ich wykorzystanie są lepiej postrzegane niż wiedza teoretyczna. Brak doświadczenia możesz też zrekompensować znajomością języków obcych. Określ ich poziom za pomocą skali Rady Europy lub opisowo i koniecznie wspomnij o certyfikatach, jeśli je posiadasz.

Wykształcenie w CV nie jest najważniejsze

Choć w CV należy napisać o wykształceniu, to pamiętaj, że podawanie zbyt wielu szczegółów nie zda egzaminu. Przede wszystkim zawrzyj jedynie ostatnio ukończoną szkołę. Jeśli posiadasz wykształcenie wyższe, dla rekrutera jest oczywiste, że musiałeś wcześniej uczęszczać do szkoły średniej. Chyba że poprzedni etap edukacji był bezpośrednio ukierunkowany na to, czym chcesz się zajmować – w takiej sytuacji warto go dodać. Jakie informacje są istotne? Nazwa szkoły, lata nauki, profil/ kierunek oraz uzyskany tytuł/ zawód.

Dodatkowe sekcje, które zwiększą Twoje szanse na zatrudnienie

W każdym CV warto wspomnieć o zainteresowaniach, zwłaszcza gdy związane są ze stanowiskiem, o które się starasz, branżą lub ofertą. Coraz częściej umieszcza się również link do aktywnie prowadzonego profilu na LinkedIn oraz strony internetowej czy portfolio. W życiorysie warto dodać również referencje, a do aplikacji dołączyć profesjonalny list motywacyjny.

Polecamy:
Jak znaleźć pracę w budowlance? Praktyczne wskazówki

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>