Dzięki cynkowaniu skutecznie można skutecznie chronić stal przed rdzą. Ten proces jest wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, a także w życiu codziennym – w przedmiotach, których używamy na przykład w domu czy w ogrodzie.
- Czym jest cynkowanie?
- Ochrona przed korozją
- Specjalistyczny proces
Czym jest cynkowanie?
Rozróżnia się dwa rodzaje cynkowania – ogniowe i galwaniczne. Co istotne, pomimo swoich zalet i wad każdy z tych procesów wymaga specjalistycznych warunków, które stwarza na przykład galwanizernia. Są one konieczne, choć wiele osób podkreśla, że bez problemu można cynkowanie przeprowadzić także w domu. Cały proces polega na nałożeniu cynku, który łączy się na trwałe z powierzchnią metalu. Cynkowanie galwaniczne polega na tym, że zanurza się metali w roztworze elektrolitowym, a następnie podłącza do prądu, co sprawia, że obie powierzchnie się trwale łączą.
Ochrona przed korozją
Przede wszystkim cynkowanie galwaniczne pozwala chronić metale, a tym samym wydłuża żywotność elementów. Sama warstwa nakładana na metal nie ulega korozji, choć zdarza się, że zachodzi proces rdzewienia nierównego na skutek reakcji z wodą. Ochrona może być więc niższa na przykład w wyższych temperaturach, ponieważ wówczas może dojść do przerwania ciągłości powłok, a tym samym do powstawania wżerów.
Sama wytrzymałość materiału i cynkowania zależy więc od grubości warstwy, jaką położy galwanizernia. Poza tym niezwykle istotne będą również warunki środowiskowe i ten aspekt należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu odpowiedniej metody. Ważne będzie także określenie czasu, w jakim warstwa ocynku ma spełniać swoje ochronne zadanie. Inaczej materiały zachowują się w warunkach, w których zagrożenie rdzą jest znikome, a inaczej wówczas, gdy w środowisku jest wysoki poziom wilgotności. W tym drugim wypadku kategoria korozyjności może wynieść C5 i najczęściej określa się ją dla terenów nadmorskich z dodatkową dużą ilością zasolenia oraz dla wybranych gałęzi przemysłu. Pomimo grubszej warstwy ocynku zakłada się, że może ona wytrzymać od kilku do kilkunastu lat.
Specjalistyczny proces
Metal przed ocynkowaniem należy dokładnie oczyścić. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się obróbkę strumieniowo-ścierną oraz obróbkę wibrościerną. W ten sposób można pozbyć się korozji różnego pochodzenia, a także powłok, które zostały wcześniej na elemencie położone. Po odtłuszczeniu i wytrawieniu niemetalicznych części, topnikowaniu w specjalistycznych roztworach, wysuszeniu całość poddaje się procesowi cynkowania. Metal zanurza się w stopionym cynku o temperaturze około 450°C, co powoduje, że między cząsteczkami dochodzi do reakcji oraz powstania zabezpieczającej przed wilgocią warstwy.
undefined