Czytanie dziecku – poznaj najważniejsze korzyści

baby-2598005_1280Jakie są korzyści z czytania swojemu maluchowi? Dzieci, które słyszą dużo języka, lepiej radzą sobie w szkole. A czytanie jest jednym z najlepszych sposobów na usłyszenie języka.

Czytanie dzieciom stanowi podstawę późniejszego samodzielnego czytania. Problemy z czytaniem mogą być trudne do naprawienia, gdy zostaną wykryte w szkole podstawowej. Ale wielu problemom z czytaniem można zapobiec, jeśli czytanie zaczyna się w wieku niemowlęcym i przedszkolnym.

Zanim dzieci będą mogły samodzielnie czytać, potrzebują wczesnych umiejętności czytania i pisania. Obejmują one:

• posiadanie dużego zasobu słów i umiejętność ich użycia
• zrozumienie, że słowa składają się z mniejszych dźwięków (tzw. świadomość fonemiczna)
• zrozumienie, że znaki na stronie reprezentują litery i słowa
• znajomość liter alfabetu

Nie potrzebujesz gier, fiszek ani specjalnych instrukcji dla malucha, aby nauczyć się tych umiejętności i aby Twoje dziecko za jakiś czas powiedziało Ci: kocham czytać książki. Czytanie dzieciom tak często, jak to możliwe, jest najlepszym sposobem, aby pomóc im nauczyć się czytać samodzielnie.

Pomaganie dziecku w przejściu do wieku dziecięcego

Czytanie na głos jest również ważnym sposobem, aby pomóc dzieciom w przejściu od niemowlęctwa do wieku niemowlęcego. W wieku od 1 do 3 lat małe dzieci przeżywają zadania i wyzwania. Może im więc pomóc wysłuchanie historii o innych dzieciach i o tym, jak zmierzyły się ze swoimi obawami o to, co jest pod łóżkiem lub nauczyły się korzystać z nocnika.

W tym czasie dzieci dokonują dużych skoków w słownictwie i poznają litery, kształty, kolory, pogodę, zwierzęta, pory roku. Można to wzmocnić poprzez książki. Wybierz książki z wieloma obrazkami, które Twoje dziecko może wskazać i nazwać.

Ale choć jesteś podekscytowany poznawaniem świata i doświadczaniem go, Twoje dziecko również potrzebuje silnej więzi z Tobą. Regularne wspólne czytanie może wzmocnić to połączenie, pomagając maluchowi czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Kiedy i jak czytać małym dzieciom?

Częste czytanie małym dzieciom (jeśli to możliwe, przynajmniej raz dziennie) to świetny cel. Wybieranie regularnych godzin czytania (zwłaszcza przed drzemkami i przed snem) pomaga dzieciom nauczyć się siedzieć z książką i relaksować się. Ale możesz czytać, kiedy Twoje dziecko wydaje się być w nastroju.

Jeśli maluch Ci na to pozwoli, podczas czytania trzymaj go na kolanach. Dzięki temu maluch czuje się bezpieczny, szczęśliwy i zrelaksowany. Pokazuje również, że poświęcasz pełną uwagę, pokazując dziecku nowe rzeczy i zachęca je do udziału.

Maluchy lubią robić rzeczy same. Zachęcaj do tego, wykładając trzy lub cztery książki i prosząc dziecko, aby wybrało jedną. Chwal wybór, pozwól maluchowi pomóc przewracać strony i proś o pomoc, gdy znajdziesz coś ciekawego na stronie. Twoje dziecko będzie uwielbiało kończyć zdania w książkach ze znanymi lub powtarzającymi się frazami lub rymami. Kiedy dojdziesz do znanej lub powtarzającej się frazy lub rymu w książce, zatrzymaj się i pozwól dziecku dokończyć.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>