Czym konto firmowe różni się od konta osobistego?

2013-06-12-Checking-account

Oferty banków są bardzo zróżnicowane i umożliwiają założenie najróżniejszych kont. Nawet najmłodsi, niepełnoletni odbiorcy zyskali możliwość uruchomienia własnego rachunku. Nic więc dziwnego, że często gubimy się w tym bogactwie możliwości i zastanawiamy się czym tak naprawdę różnią się od siebie prezentowane konta.

Wysokości opłat

W powszechnym przekonaniu przyjęło się, że konto firmowe oznacza wysokie koszty jego prowadzenia. Jest to myślenie z poprzednich lat, które wówczas faktycznie było prawdziwe, jednak w ostatnim czasie przybyło sporo nowych graczy w segmencie bankowym, a ci już obecni na rynku zostali zmuszeni do podjęcia konkurencyjnych działań. Prześcigają się oni oferując coraz ciekawsze możliwości oraz obniżone stawki, co przełożyło się również na konta firmowe. Jeśli poświęcimy trochę czasu na zapoznanie się z wciąż aktualizowanymi i ciekawszymi ofertami instytucji bankowych, z pewnością uda nam się znaleźć taką, która zapewni nam dużo niższe, a być może nawet darmowe prowadzenie rachunku firmowego. Dzięki temu koszty będą zbliżone do tych obowiązujących przy koncie osobistym.

Dopasowanie rodzaju konta do prowadzenia działalności gospodarczej

Spore grono przedsiębiorców decyduje się na wybór konta osobistego. Głównie sugerują się oni kosztami prowadzenia rachunku. Nie jest to prawnie zabronione, o czym mówią przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r. Warto jednak przyjrzeć się bliżej korzyściom wynikającym z posiadania konta firmowego. Wszelkie operacje będą na nim wyszczególnione i bardzo przejrzyste, w odróżnieniu do wariantu osobistego, gdzie przelewy, wpłaty i wypłaty środków prowadzonej działalności mogą nam się mylić z tymi, które wykonywaliśmy w celach prywatnych. Jest to również istotne podczas ewentualnej kontroli skarbowej, która powinna jednak służyć wyłącznie sprawdzeniu operacji firmowych, a w przypadku korzystania z rachunku osobistego, urzędnicy będą mieli wgląd również we wszystkie płatności prywatne.

Banki również zabiegają o właścicieli firm i klientów biznesowych, dlatego starają się dopasować ofertę swoich kont firmowych do oczekiwań i potrzeb przedsiębiorców. Może być to np. korzystne oprocentowanie roczne lub ciekawy wariant ubezpieczeniowy. Warto umówić się osobiście z doradcą, który przedstawi najodpowiedniejsze opcje dostępne w ofercie danego banku. Odpowiedni wybór konta jest ważny o tyle, iż każda jego zmiana będzie wymagała zgłoszenia do Urzędu Skarbowego.

Dodatkowe informacje o rodzajach kont

W przypadku konieczności dokonywania opłat za korzystanie z konta firmowego, warto zaznaczyć, że można je wliczyć w koszty uzyskania przychodu, co w ogólnym rozrachunku wpłynie na niższe kwoty za prowadzenie rachunku, wykonane przelewy czy wypłatę z bankomatu nieuwzględnionego promocją przez nasz bank.

Problem wyboru rodzaju konta nie dotyczy mikroprzedsiębiorców, których nie dotyczy obowiązek rozliczania się za pośrednictwem rachunku bankowego. Ponadto zyskują oni na możliwości gotówkowego odprowadzania podatków.

Jakie konto wybrać dla naszej firmy?

Zaprezentowane informacje jasno pokazują, że dopasowanie rodzaju konta do prowadzonej działalności jest kwestią indywidualną, niepodlegającą żadnym przepisom prawnym. Jedynym narzuconym na przedsiębiorców obowiązkiem jest samo założenie rachunku bankowego i przekazanie jego numeru do urzędu skarbowego, jednak nigdzie nie ma wzmianki o tym, jaki ma być to typ konta (sprawdź konta firmowe).

Jeśli konto ma służyć wyłącznie do wykonywania najprostszych przelewów, nie chcemy obciążać naszej pamięci dodatkowymi kombinacjami i hasłami dostępu, a jednocześnie wiemy, że będziemy mogli łatwo oddzielić rodzaje wykonywanych transakcji, śmiało możemy pozostać przy dotychczas używanym koncie osobistym.

Posiadanie konta firmowego ma sens, jeśli warunki jego posiadania są przystępne i nie wymagają ponoszenia wielkich opłat. Na szczęście na tle licznej konkurencji, nie ma z tym żadnego kłopotu. Ponadto dzięki temu zyskujemy dodatkowe opcje oferowane przez bank, których nie otrzymamy posiadając wyłącznie konto osobiste. Dodatkowo mamy również porządek w historii operacji wiedząc, że wszystkie dokonywane transakcje wykonywane były w celach zawodowych.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>