Kim jest i jaką pracę wykonuje bartnik?

BDA_20140911_5438

Bartnik to staropolska nazwa pszczelarza. Stąd też podstawowym miejscem jego pracy jest pasieka lub barć. Jak wygląda praca bartnika postaramy się opowiedzieć poniżej.

Na wstępie należy zauważyć, że pszczelarz to zawód, który został sklasyfikowany przez Ministra Gospodarki i Pracy rozporządzeniem z dnia 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Nie jest to więc zajęcie typowo hobbystyczne, jak mogłoby się niektórym wydawać. Jest to zawód jak każdy inny.

Przygotowanie do wykonywania zawodu

Według obecnego systemu edukacji, po ukończeniu nauki w gimnazjum, osoba, która chciałaby zostać bartnikiem, może kontynuować swą edukację w technikach o profilu ogrodniczym, następnie zaś w szkołach policealnych. Jednakże nie ma się co oszukiwać, w tym zawodzie najlepszą nauką jest praktyka, oczywiście pod patronatem doświadczonego fachowca. W związku z tym nikogo nie powinien dziwić fakt, że jest to zawód, który nierzadko przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna. Jest tak tym bardziej dlatego, że bartnictwo to najczęściej zajęcie całej rodziny.

Na czym polega praca bartnika?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że praca bartnika polega jedynie na zbieraniu miodu wyprodukowanego przez pszczoły. Tak jednak nie jest, bowiem na pracę bartnika składa się cały szereg zajęć. Co ważne, są one uzależnione od pory roku. Ważną rolę odgrywa również pogoda w danym dniu, albowiem nie wszystkie prace można wykonywać na przykład podczas opadów deszczu.

W zależności od sezonu bartnik spędza w pracy około 6 do 9 godzin dziennie. Oczywiście, podstawowym zadaniem każdego pszczelarza jest nadzorowanie produkcji miodu przez pszczoły. Musi on więc samodzielnie zbudować ule lub też je kupić, aby zapewnić swoim pszczołom możliwie najlepsze warunki bytowania. Co ważne, bartnik musi zadbać o to, by pszczoły miały z czego wytwarzać miód. Niezbędne jest więc posadzenie odpowiednich roślin. Rzeczą konieczną jest również wykonanie narzędzi, które są niezbędne w pracy, takich jak chociażby dymiarka.

Wiosną, jedną z podstawowych prac każdego pszczelarza jest poszerzanie gniazd, z kolei latem konieczne staje się zacienienie uli. Uniemożliwia ono bowiem stopienie się wosku, a ponadto, zabezpiecza wymarciu robotnic. Natomiast zimą ule powinny zostać ocieplony, by owady po prostu nie zmarzły. Bartnik musi również dokarmiać pszczoły w czasie niskich temperatur. Zima to także okres, w którym ule należy poddawać konserwacji, aby służyły jak najdłużej.

Spośród prac, które wykonywane są przez cały rok, należy wyróżnić przede wszystkim systematyczne kontrolowanie oblotu. Ponadto, bartnik powinien cyklicznie dokonywać przeglądu swoich uli, aby sprawdzić nie tylko ich stan (czy nie wymagają renowacji), ale również by sprawdzić stan zdrowia owadów. Pszczoły także chorują, a wówczas nie produkują miodu. Należy więc zapobiegać ich chorobom, tak aby mogły wytwarzać miód jak najdłużej.

Czy bartnikiem może zostać każdy?

Nie każda osoba nadaje się do pracy w pszczelarstwie. Otóż trzeba zaznaczyć, iż praca ta jest wykonywana w zdecydowanej większości na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody i pory roku. Bartnik więc powinien cechować się dobrym stanem zdrowia. Jest również ważne, by był on na tyle silny fizycznie i sprawny manualnie, aby móc swobodnie wykonywać wszystkie zadania. To jednak nie koniec wymagań. Mianowicie, bartnikiem nie może być osoba, która jest uczulona na pszczeli jad. Gdyby tak było, wówczas, ewentualne ukąszenie (co niestety czasami się zdarza), mogłoby się zakończyć bardzo poważnymi powikłaniami.

Jak widać zawód bartnika niekoniecznie pokrywa się z wyobrażeniami wielu z nas. Często bowiem w swoim myśleniu kierujemy się rozmaitymi stereotypami. Jednakże po dokładnym zapoznaniu się z pracą bartnika można powiedzieć jedno – z pewnością nie jest to praca łatwa, którą z powodzeniem mógłby wykonywać każdy. Dobrze więc zastanowić się decydując się na wykonywanie tego zawodu. Owszem, jest on bardzo piękny, jednak ma też swoje cienie.

Artykuł opracował Tomasz Miodek. Więcej informacji o miodzie i pracy pszczelarza znajdziesz na stronie http://www.tomekmiodek.pl/miod-pszczeli

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>