Sprawy spadkowe nie należą do prostych i osoby, które na tej dziedzinie prawa nie znają się za bardzo, najczęściej nie wiedzą, od czego zacząć załatwianie wszelkich formalności. Warto więc najpierw zdobyć nieco profesjonalnej wiedzy, a jeszcze lepiej, skorzystać ze wsparcia prawnika lub kancelarii prawnej, która ma doświadczenie w tej dziedzinie prawa.
Stwierdzenie nabycia spadku i związane z tym kwestie bardzo często kojarzą nam się przede wszystkim ze sprawami sądowymi. Tymczasem w rzeczywistości można tę kwestię załatwić o wiele szybciej i sprawniej. I to bez względu na to, czy mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, czy może jest to dziedziczenie testamentowe. Zamiast zakładać sprawę sądową można udać się do notariusza, który wystawi tak zwane poświadczenie dziedziczenia. Jest to dokument, który daje nam możliwość załatwiania wszystkich innych formalności związanych ze spadkiem.
Kiedy warto wybrać się do notariusza
Notarialne poświadczenie dziedziczenia to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy wszyscy spadkobiercy są jasno określeni, wszyscy mają możliwość stawienia się w konkretnym terminie u notariusza i podpisania stosownych dokumentów. Taka opcja sprawdza się w sytuacji, gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni odnośnie zapisów w testamencie czy w kwestiach związanych z dziedziczeniem ustawowym. Jeśli któryś ze spadkobierców ma wątpliwości, uważa, że należy mu się większa część spadku, musi niestety złożyć wniosek do sądu i zapoczątkować sprawę sądową, która może się ciągnąć nawet latami. Notarialne poświadczenie dziedziczenia trwa zdecydowanie krócej, pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, nie wymaga dostarczania stosów dokumentów. U notariusza trzeba stawić się z aktem zgonu spadkodawcy, a także z aktami urodzenia w przypadku spadkobierców niebędących w związku małżeńskim lub aktami małżeństwa w przypadku spadkobierców będących w małżeństwie. Sporządzenie aktu notarialnego kosztuje około 300-500 złotych, co w przypadku kilku spadkobierców jest kwotą wręcz znikomą.
Profesjonaliści do reprezentowania przed sądem
Jeśli notarialne poświadczenie dziedziczenia jest z różnych względów niemożliwe do wykonania, konieczne jest przeprowadzenie sprawy sądowej o stwierdzenie nabycia spadku. W czasie takiego postępowania sąd musi znaleźć wszystkich potencjalnych spadkobierców, a więc czasem postępowanie będzie mocno rozciągnięte w czasie. Jeszcze większym problemem może być fakt istnienia spadku za granicą. Spadek w Anglii czy w innym kraju nie jest w dzisiejszych czasach niczym szczególnym, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele Polaków żyje i pracuje poza granicami kraju. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku spadku za granicą konieczna jest dodatkowo znajomość przepisów spadkowych w danym kraju. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w prawie spadkowym nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich i nie tylko. Usługi doświadczonych pracowników kosztują, jednak pozwalają spać spokojnie i mieć pewność, że wszystkie formalności będą załatwione dokładnie tak, jak być powinny.
Opublikowano wspólnie z serwisem: sukces-firmy.pl