Specjalista chirurg naczyniowy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu krwionośnego i limfatycznego. Obrzęki nóg, uczucie ciężkości, pieczenie w kończynach dolnych, ich drętwienie lub brak czucia to objawy, z którymi należy zgłosić się do chirurga naczyniowego. Specjalista chirurg wykona niezbędne badania i zaleci odpowiednie leczenie zachowawcze lub operacyjne. Chirurgia naczyniowa zajmuje się wieloma schorzeniami, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu, m.in. miażdżycą, niewydolnością żylną i tętniczą, zakrzepicą żylną czy niewydolnością naczyń.
Obecnie chirurgia naczyniowa jest bardzo popularna – według statystyk prawie 3 miliony Polaków cierpi na jakąś chorobę naczyniową, a niewydolność serca dotyczy 1 miliona osób (źródło: “Rzeczpospolita”, 16 października 2010 r.).
Jak znaleźć chirurga naczyniowego?
– niewydolność naczyniowa – która może być tętnicza lub żylna;
– brak przepływu krwi;
– obecność tętniaków i malformacji naczyniowych;
– uszkodzenia spowodowane przez zakrzepicę.
Istnieją cztery grupy metod leczenia: chirurgia naczyniowa, https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/flebolog-czym-sie-zajmuje/ angioplastyka i koronarografia, terapia wysiłkowa oraz drenaż limfatyczny. Obecnie możemy również stosować usztywnienia naczyniowe i laseroterapię naczyniową.
Chirurg naczyniowy sprawdzi układ naczyniowy i jego funkcjonowanie. Do tego specjalisty mogą zgłaszać się osoby cierpiące na:
– niewydolność naczyniową – która może być tętnicza lub żylna;
– brak przepływu krwi
– obecność tętniaków i malformacji naczyniowych;
– uszkodzenia spowodowane np. zakrzepicą
Istnieją cztery grupy metod leczenia: chirurgia naczyniowa, angioplastyka i koronarografia, terapia wysiłkowa oraz drenaż limfatyczny. Obecnie możemy również stosować brachyterapię naczyniową i laseroterapię naczyniową. Chirurg naczyniowy w ramach diagnostyki sprawdza układ naczyniowy i jego funkcjonowanie. Jeśli badania wypadną pozytywnie, to po nich następuje postępowanie terapeutyczne, które pozwala uniknąć w przyszłości schorzeń .
Chirurgia naczyniowa w centrum Warszawy
Chirurg naczyniowy musi być uznawany za specjalistę od problemów naczyniowych. Ośrodki naczyniowe można znaleźć w najbliższym szpitalu lub szukając ich w Internecie, na stronach z listą chirurgów naczyniowych. Na naszej stronie internetowej można wyszukać chirurgów naczyniowych, którzy są członkami naszego stowarzyszenia, zdali egzamin z chirurgii naczyniowej według sprawdzonych wytycznych i są związani tajemnicą zawodową
Co należy sprawdzić przed umówieniem się na wizytę?
– upewnić się, że w najbliższym szpitalu znajduje się oddział naczyniowy;
– sprawdzić, czy oferuje możliwość leczenia operacyjnego (zależy to od placówki); – jeśli placówka posiada niezbędny sprzęt, warto sprawdzić jej doświadczenie w przeprowadzaniu skomplikowanych operacji;
– zapytaj o metodę oceny stosowaną przy diagnozowaniu i na czym się opiera, np. diagnostyka naczyniowa, ultrasonografia naczyniowa czy rezonans magnetyczny naczyń;
– należy również zapytać o rodzaje wykonywanych zabiegów i wskazania do nich, a także o doświadczenie chirurga naczyniowego w ich wykonywaniu.
Chirurg naczyniowy – specjalista chirurg naczyniowy zajmuje się chorobami układu krwionośnego i limfatycznego. Obrzęki nóg, uczucie ciężkości, pieczenie kończyn dolnych, drętwienie lub brak czucia to objawy, z którymi należy zgłosić się do chirurga naczyniowego. Specjalista chirurg naczyniowy wykona niezbędne badania i zaleci odpowiednie leczenie zachowawcze lub operacyjne.