Brak szkolenia dla operatorów i inne kwestie bezpieczeństwa wózków widłowych

PrzechwytywaniePomimo setek różnych przemysłowych wózków widłowych, zdecydowanie najpowszechniejszym typem jest siedzący, z przeciwwagą. Niektóre z najczęstszych problemów związanych z bezpieczeństwem w przypadku przemysłowych wózków widłowych obejmują te, które uwzględnimy w niniejszym artykule.

Brak szkolenia dla operatorów

Prowadzenie wózka widłowego jest bardzo podobne do prowadzenia samochodu, ale istnieją duże różnice. Wózki widłowe również bardzo się różnią, nawet wśród wózków widłowych tej samej klasy i producenta. Pracodawcy są zobowiązani do przeszkolenia i oceny umiejętności każdego operatora w oparciu o sprzęt i warunki w środowisku pracy, nawet jeśli nowy pracownik twierdzi, że ma doświadczenie.

Nieprzeprowadzenie przekwalifikowania

BHP wymaga ponownego szkolenia co najmniej raz na trzy lata. Być może słyszałeś o „wolno uczących się”, ale „szybko zapominających” to częstszy problem. Nie czekaj aż minie linia maksymalnego czasu między treningami. Częstsze szkolenia powinny pomóc pracownikom pamiętać o przestrzeganiu bezpiecznych praktyk i zapobiegać problemom z bezpieczeństwem w przypadku przemysłowych wózków widłowych, które powodują wypadki i obrażenia.

Brak pasów bezpieczeństwa

Tak jak odbojnice ratują przed zniszczeniem elementów magazynowych, tak pasy bezpieczeństwa ratują życie. Pracownicy, którzy nie zapinają pasów bezpieczeństwa, są znacznie bardziej narażeni na śmiertelne obrażenia w przypadku wywrócenia się pojazdu.

Niebezpieczna ładowność i środek ciężkości

Pracownicy mogą wiedzieć, że nie powinni przekraczać nominalnej nośności wózka widłowego, ale powinni również znać środek ciężkości. Jeśli ładunek nie mieści się na standardowej palecie – jego środek ciężkości może znajdować się na tyle daleko od masztu, że wózek jest niestabilny, co może spowodować przewrócenie.

Zagrożenia napowietrzne

Mater budowlane, drzwi, oświetlenie i tryskacze to tylko niektóre z zagrożeń występujących nad głową. Operatorzy muszą stale sprawdzać swoje otoczenie, aby mieć pewność, że unikają tych zagrożeń. W przypadku napowietrznych linii energetycznych pod napięciem wymagany jest odstęp co najmniej 10 cm a dla linii powyżej 50 kV wymagany jest dodatkowy prześwit.

Piesi i inne pojazdy

Widoczność może się znacznie zmienić, gdy materiał i produkcja przemieszczają się przez zakład. Przypomnij pracownikom, aby zwolnili na wszystkich rogach i skrzyżowaniach. Może być potrzebny obserwator, który bezpiecznie poprowadzi operatora przez martwy punkt.

Nieprawidłowo rozmieszczone ładunki

Ładunki muszą być bezpieczne i wyważone, aby uniknąć ich upuszczenia, co stanowi poważny problem z bezpieczeństwem w przypadku przemysłowych wózków widłowych, który może prowadzić do uszkodzenia ładunków i poważnych lub śmiertelnych obrażeń pieszych.

Nieprzeprowadzenie udokumentowanych inspekcji przed rozpoczęciem pracy na każdej zmianie

Operatorzy, którzy nie sprawdzają swojego wózka widłowego pod kątem uszkodzeń, wycieków lub innych niebezpiecznych warunków, mogą prowadzić do awarii sprzętu, uszkodzenia mienia, obrażeń, a nawet śmierci.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>