BHP w zakładzie produkcyjnym. Jak dbać o bezpieczeństwo pracownika?

Male worker at a factoryBezpieczeństwo i higiena pracy to jedne z najważniejszych aspektów dbania o pracowników zatrudnionych zarówno w warunkach biurowych, jak i w zakładach produkcyjnych, na magazynach, a także na innych stanowiskach, które wiążą się z różnego rodzaju zagrożeniami. Dbanie o bezpieczeństwo pracownika to obowiązek pracodawcy, a wszelkie uchybienia w tym względzie mogą być fatalne w skutkach.

Szkolenia BHP to jedne z pierwszych obowiązków, jakie ma pracownik zatrudniony na jakimkolwiek stanowisku. Pracodawca nie ma bowiem prawa dopuścić do wykonywania pracy osoby, która takiego szkolenia nie przeszła. W przypadku dużych firm zwykle szkoleniami zajmuje się osoba zatrudniona na etacie. Jednak w przypadku mniejszych przedsiębiorstw zwykle korzysta się z zewnętrznych firm, które przeprowadzają szkolenia zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnego pracodawcy, a także specyfiką działania jego zakładu pracy. Zupełnie inne szkolenia przeprowadza się bowiem dla pracowników biurowych, a inne dla osób, które będą pracowały w magazynie czy na stanowisku produkcyjnym. EMEF BHP to dobre rozwiązanie dla każdej firmy, która poszukuje zewnętrznych szkoleń realizowanych przez profesjonalistów. Każde szkolenie to spora dawka wiedzy oraz gwarancja, że pracownik pod względem BHP będzie odpowiednio przeszkolony i przygotowany do swoich obowiązków.

Zapewnienie środków ochrony

Pracodawca powinien nie tylko zapewnić pracownikom szkolenia, ale również zadbać o ich realne bezpieczeństwo w miejscu pracy. Dotyczy to przede wszystkim osób, które wykonują prace fizyczną wiążącą się z wieloma zagrożeniami – pracę na wysokościach, na budowie, przy obsłudze niebezpiecznych maszyn, w chłodniach, na magazynach, w dużych gospodarstwach rolnych. Każdy pracownik powinien być wyposażony w środki ochrony osobistej, odpowiednią odzież roboczą, obuwie dostosowane do miejsca wykonywanej pracy, kaski, maseczki, gogle, a także wiele innych form zabezpieczenia, uzależnionych od konkretnego miejsca. Co innego będzie potrzebne do pracy na wysokościach, a inne zabezpieczenia będą niezbędne podczas obsługi skomplikowanych i ciężkich maszyn.

Warto korzystać z usług specjalistów

Jako że przepisy BHP są dosyć skomplikowane i często ulegają zmianie, nie zawsze uda się pracodawcy być na bieżąco i spełniać wszystkie normy. Tymczasem brak spełniania obowiązków w zakresie BHP i wszelkie niedociągnięcia mogą spowodować problemy podczas kontroli inspekcji pracy. Zakład, w którym bezpieczeństwo pracownika jest daleko w tyle, musi liczyć się z grzywną, a czasem nawet z koniecznością zamknięcia. Dobrze jest więc korzystać z usług zewnętrznych doradców BHP, którzy obiektywnym i fachowym okiem są w stanie spojrzeć na kwestię bezpieczeństwa w zakładzie pracy, doradzić, co warto zmienić, gdzie pracodawca nie trzyma się przepisów i gdzie bezpieczeństwo pracowników faktycznie jest zagrożone. Nadzór i doradztwo BHP to oczywiście dodatkowa inwestycja dla firmy, ale zdecydowanie warta uwzględnienia w wydatkach. Za ewentualne wypadki przy pracy czy grzywny trzeba bowiem będzie zapłacić dużo więcej.

Szukasz pracy w Holandii? Musisz to wiedzieć!

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>