Badania lekarskie – jakie warto zrobić zanim podpiszemy umowę?

jeshoots-com-l0j0DHVWcIE-unsplash (1)Podpisanie umowy o pracę to marzenie każdego, kto od dawna szukał zatrudnienia. Warto jednak mieć świadomość, że już na wstępie przyszłych pracowników czeka nieco biurokracji i spełniania formalności. Jedną z nich są badania lekarskie, które są konieczne, aby w ogóle można było zacząć pracę na określonym stanowisku.

Badania lekarskie dla przyszłych pracowników są obowiązkiem i nie da się ich uniknąć. Musi je wykonać każdy, bez względu na to, czy ubiega się o pracę biurową, czy fizyczną. Nie ma też znaczenia, że będziemy pracować na dyrektorskim stanowisku lub innym związanym z posiadaniem pełni władzy. Lekarz medycyny pracy musi wydać zaświadczenie, że dopuszcza nas do pracy na określonym stanowisku i nie ma od tego żadnych wyjątków. Są bowiem różne choroby, dolegliwości i problemy zdrowotne, które mogą nas wykluczać z wykonywania określonych prac. Przykładowo – osoby z poważnymi schorzeniami kręgosłupa raczej nie dostaną zezwolenia na pracę, która wymaga dźwigania dużych ciężarów.

Jakie badania dla pracowników?

To, jakie badania wykonują przyszli pracownicy, zależy od tego, na jakim stanowisku będą pracować. Pracownicy biurowi przechodzą zwykle podstawowe badania krwi, a także badanie okulistyczne u okulisty, a na końcu wywiad lekarski ze specjalistą medycyny pracy. Wszystkie formalności można załatwić nawet w ciągu kilkudziesięciu minut, nie jest to więc czasochłonne. Są jednak grupy zawodowe, u których badania wyglądają zdecydowanie bardziej skomplikowanie. To między innymi kierowcy, którzy w czasie badań przechodzą wizytę u okulisty neurologa i laryngologa, a więc mają sprawdzane te zmysły, które są najbardziej istotne w pracy kierowcy. Co więcej, przechodzą również badania psychologiczne, których celem jest sprawdzenie między innymi czasu reakcji, zdolności koncentracji i skupienia uwagi, a także innych cech psychomotorycznych, które są istotne w pracy za kółkiem. Jeśli badania pójdą źle i cokolwiek będzie wzbudzało wątpliwości, lekarz orzecznik raczej nie dopuści zawodowego kierowcy do pracy za kółkiem co najmniej do momentu, gdy problemy nie zostaną wyleczone.

Gdzie wybrać się na badania lekarskie?

Przychodnie medycyny pracy oraz gabinety lekarzy orzeczników można znaleźć w każdym mieście. Bez względu na to, czy interesują nas badania do pracy czy badania kierowców warszawa centrum, bez problemu można znaleźć przychodnie oferujące usługi na wysokim poziomie. Jeśli na badania kieruje nas pracodawca, najczęściej ma on podpisaną umowę z którąś z przychodni. Możemy więc iść pod wskazany adres bez konieczności szukania odpowiedniego gabinetu. W przychodniach medycyny pracy zwykle można załatwić wszystkie formalności szybko i sprawnie. Dzięki temu od razu tego samego dnia uzyskamy – o ile nie będziemy mieć żadnych problemów zdrowotnych – zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Po takich formalnościach można już tylko podpisać umowę z pracodawcą i przystąpić do pracy.

Polecamy:
Dlaczego warto sprawdzać opinie o pracodawcach?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>