Aktualizacja kursu dolara w kantorach internetowych – na jakiej zasadzie się to odbywa?

Często zastanawiasz się patrząc na tablicę z kursami walut: Jak to się dzieje, że dzisiaj cena za kupno jednego dolara jest taka, a jutro już inna? Pozwól, że pokrótce wytłumaczę Ci ten cały mechanizm.

Co to jest ten kurs?

Wszystko zaczyna się od podaży i popytu na walutę, jakie występują na danym rynku. Waluta jest niczym innym jak towarem, który podlega wymianie. Cena tej wymiany jest nazywana kursem. Na rynku walutowym działają importerzy i eksporterzy a także banki i tak zwani spekulanci, którzy poprzez wymianę walut, przewidywania pewnych rynkowych faktów, zarabiają na wymianie walut. Jak można zauważyć to właśnie banki i spekulanci zdominowali na dzień dzisiejszy rynek walutowy, dokonując większą część transakcji walutowych. Dlatego też mamy takie duże wahania pomiędzy kursami walut.

porownanie-kursu-eur-kantor-bank

Czym jest zatem aktualizacja kursu dolara?

Aktualizacja kursu dolara, również w kantorach internetowych, bo one także są częścią rynku walutowego jest procesem zmiennym i płynnym. Zmiany te dokonują się adekwatnie do częstotliwości wymiany dolara. Prościej ujmując: jeżeli w danej chwili jest akurat wymieniany dolar, to zmienia się jego kursi tym samym musi nastąpić proces aktualizacji. Dane do aktualizacji kursu walutowego zaczerpnięte są z największych agencji finansowych, które zajmują się wymianą walut. W kantorach internetowych możesz śledzić takie wahania na wykresach, które są tam prezentowane nawet co kilka sekund. Kurs dolara w kantorach internetowych zmienia się z każdą chwilą, dlatego też jeśli wybierasz kantor internetowy, przypatrz się dokładnie tym wahaniom w poszczególnych kantorach.

Co jeszcze wpływa na aktualizację kursu dolara?

Na aktualizację kursu dolara wpływają także czynniki makroekonomiczne takie jak: inflacja, stan gospodarki danego państwa, czy też różnice w wielkości stóp procentowych, jakie wynikają między danym państwem a innymi krajami. Mogę przedstawić Ci taką sytuację na podstawie kursu euro. Jeżeli stopa procentowa w Polsce wzrasta, to spada wartość złotówki, a tym samym spada cena euro. Dlaczego tak jest? Ponieważ im wyższa stopa procentowa, tym bardziej atrakcyjna waluta w którą opłaca się wówczas inwestować, gdyż wówczas wzrastają oprocentowania akcji i obligacji. Oczywiście jeżeli stopy procentowe spadają, euro będzie droższe. Taki mechanizm odnosi się do wszystkich innych walut (więcej o kursach w bankach na Spred.pl).

Jak sam widzisz aktualizacja dolara i innych walut w kantorach internetowych zmienia się jak obrazki w kalejdoskopie. Wystarczy, że poznasz podstawowe mechanizmy rynkowe, a już będziesz potrafił wytłumaczyć te wydawałoby się na pierwszy rzut oka trudne pojęcia ekonomiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>