Wysiłek fizyczny w pracy – co Twój pracodawca ma obowiązek Ci zapewnić?

kaizen-nguy-n-jcLcWL8D7AQ-unsplashNie każdy zatrudniony ma tę wygodę, że może pracować w komfortowym biurze. Wiele osób wykonuje pracę fizyczną w różnej postaci – w sklepie, w zakładzie produkcyjnym, przy pracach budowlanych lub wykończeniowych, a także w wielu innych niełatwych warunkach. Praca fizyczna wymaga nie tylko kondycji, ale również zapewnienia odpowiednich środków ochrony dla pracowników. Warto o tym pamiętać, gdy podejmujemy tego rodzaju zatrudnienie.

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież roboczą lub ochronną, dopasowaną do indywidualnych potrzeb na konkretnym stanowisku. Czasem jest to wyłącznie robocze ubranie, a czasem ochronne obuwie, gogle, maski, polary firmowe, a także wiele innych akcesoriów. Obowiązkiem pracodawcy jest również zapewnienie pracownikom odpowiednio przygotowanych stanowisk pracy oraz dostępu do urządzeń, maszyn i akcesoriów niezbędnych w czasie wykonywania obowiązków. Jeśli właściciel firmy o to nie zadba, pracownik może z czystym sumieniem odmówić wykonywania pracy. Bo nie ma jak, nie ma gdzie lub też nie ma czym.

Posiłki regeneracyjne i napoje

Pracownicy fizyczni, którzy wykonują swoją pracę w warunkach trudnych lub po prostu w określonym czasie, mają prawo do posiłku regeneracyjnego, który uzupełni ubytek kalorii straconych w czasie wykonywania pracy. Pracodawca musi zadbać o odpowiednie wyżywienie – w tym celu niektóre firmy mają własne stołówki, inne natomiast decydują się na zamawianie cateringu. Dania powinny być o odpowiedniej wartości kalorycznej, ale również po prostu smaczne i zdrowe. To, co pracownicy mają na talerzu, przekłada się bowiem na to, jak wykonują swoje obowiązki zawodowe. W czasie pracy fizycznej nie można również zapominać o uzupełnianiu płynów. Wysiłek powoduje bowiem intensywne pocenie, a co za tym idzie – można dosyć szybko się odwodnić. Dostarczanie nieograniczonych ilości wody pitnej również należy do obowiązków pracodawcy. Może on wybrać zakup wody butelkowanej, wynajęcie saturatorów lub też zadbanie o to, by ujęcia wody w firmie były na tyle dobrej jakości, aby można było się napić wody prosto z kranu.

Filtrowanie wody w firmie

Dobrym rozwiązaniem w firmach, gdzie wody na co dzień zużywa się wyjątkowo dużo, jest zadbanie o dobrą jakość ujęcia wody. Uzdatnianie do wody powinno być dobrane do indywidualnych potrzeb oraz do tych problemów, które w danym ujęciu występują. Dobrym rozwiązaniem jest więc najpierw wykonanie badania, analizy składników wody, a dopiero potem, na podstawie wyników dopasować właściwe sposoby oczyszczania i uzdatniania. Mogą to być lampy UV Białystok, zmiękczacze do wody czy sól tabletkowana, która wodę jednocześnie zmiękcza i oczyszcza. W dzisiejszych czasach możliwości uzdatniania wody jest naprawdę sporo, można więc bez problemu zadbać o to, by woda z kranu była odpowiednia do picia, pełna mikroelementów i pozbawiona jakichkolwiek szkodliwych substancji. Więcej informacji na temat różnych form uzdatniania wody można znaleźć na https://mk94.pl/. Wieloletnie doświadczenie, jakość obsługi oraz szeroki wybór preparatów do uzdatniania to gwarancja, że każdy znajdzie coś odpowiedniego, na miarę indywidualnych potrzeb.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>