Wysiłek fizyczny w pracy – co Twój pracodawca ma obowiązek Ci zapewnić?

kaizen-nguy-n-jcLcWL8D7AQ-unsplashNie każdy zatrudniony ma tę wygodę, że może pracować w komfortowym biurze. Wiele osób wykonuje pracę fizyczną w różnej postaci – w sklepie, w zakładzie produkcyjnym, przy pracach budowlanych lub wykończeniowych, a także w wielu innych niełatwych warunkach. Praca fizyczna wymaga nie tylko kondycji, ale również zapewnienia odpowiednich środków ochrony dla pracowników. Warto o tym pamiętać, gdy podejmujemy tego rodzaju zatrudnienie.

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież roboczą lub ochronną, dopasowaną do indywidualnych potrzeb na konkretnym stanowisku. Czasem jest to wyłącznie robocze ubranie, a czasem ochronne obuwie, gogle, maski, polary firmowe, a także wiele innych akcesoriów. Obowiązkiem pracodawcy jest również zapewnienie pracownikom odpowiednio przygotowanych stanowisk pracy oraz dostępu do urządzeń, maszyn i akcesoriów niezbędnych w czasie wykonywania obowiązków. Jeśli właściciel firmy o to nie zadba, pracownik może z czystym sumieniem odmówić wykonywania pracy. Bo nie ma jak, nie ma gdzie lub też nie ma czym.

Posiłki regeneracyjne i napoje

Pracownicy fizyczni, którzy wykonują swoją pracę w warunkach trudnych lub po prostu w określonym czasie, mają prawo do posiłku regeneracyjnego, który uzupełni ubytek kalorii straconych w czasie wykonywania pracy. Pracodawca musi zadbać o odpowiednie wyżywienie – w tym celu niektóre firmy mają własne stołówki, inne natomiast decydują się na zamawianie cateringu. Dania powinny być o odpowiedniej wartości kalorycznej, ale również po prostu smaczne i zdrowe. To, co pracownicy mają na talerzu, przekłada się bowiem na to, jak wykonują swoje obowiązki zawodowe. W czasie pracy fizycznej nie można również zapominać o uzupełnianiu płynów. Wysiłek powoduje bowiem intensywne pocenie, a co za tym idzie – można dosyć szybko się odwodnić. Dostarczanie nieograniczonych ilości wody pitnej również należy do obowiązków pracodawcy. Może on wybrać zakup wody butelkowanej, wynajęcie saturatorów lub też zadbanie o to, by ujęcia wody w firmie były na tyle dobrej jakości, aby można było się napić wody prosto z kranu.

Filtrowanie wody w firmie

Dobrym rozwiązaniem w firmach, gdzie wody na co dzień zużywa się wyjątkowo dużo, jest zadbanie o dobrą jakość ujęcia wody. Uzdatnianie do wody powinno być dobrane do indywidualnych potrzeb oraz do tych problemów, które w danym ujęciu występują. Dobrym rozwiązaniem jest więc najpierw wykonanie badania, analizy składników wody, a dopiero potem, na podstawie wyników dopasować właściwe sposoby oczyszczania i uzdatniania. Mogą to być lampy UV Białystok, zmiękczacze do wody czy sól tabletkowana, która wodę jednocześnie zmiękcza i oczyszcza. W dzisiejszych czasach możliwości uzdatniania wody jest naprawdę sporo, można więc bez problemu zadbać o to, by woda z kranu była odpowiednia do picia, pełna mikroelementów i pozbawiona jakichkolwiek szkodliwych substancji. Więcej informacji na temat różnych form uzdatniania wody można znaleźć na https://mk94.pl/. Wieloletnie doświadczenie, jakość obsługi oraz szeroki wybór preparatów do uzdatniania to gwarancja, że każdy znajdzie coś odpowiedniego, na miarę indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>