Sezon na namiotowanie – przygotuj namiot do wypadów!  

PrzechwytywanieSzykujesz się na wypad pod namioty? Czas sprawdzić, w jakim stanie jest Twój „turystyczny dom” przed wyjazdem. Wyczyść namiot rozstawiając go i przecierając łagodnym mydłem (mydło w płynie do rąk) i letnią wodą. Dokładnie spłucz i całkowicie wysusz. Nigdy nie używaj detergentów, pralek ani suszarek, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę ochronną i szwy namiotu.

Po wyczyszczeniu upewnij się, że namiot jest całkowicie suchy, szczególnie w grubszych, podwójnie zszytych miejscach, takich jak szwy, przed przechowywaniem – inaczej może pokryć się pleśnią. Jeśli wolisz drogę na skróty – możesz od razu zdecydować się na profesjonalne pranie namiotów Warszawa.

Jak jeszcze doprowadzić namiot do czystości?

Wyczyść maszty namiotu miękką, suchą szmatką. Jest to szczególnie konieczne po wyprawach kempingowych nad morze – w celu usunięcia mgły solnej, aby słupy nie korodowały ani nie pozostały ziarniste.

Wyczyść też zamki błyskawiczne zanurzając je w wodzie, a następnie wysusz. Jest to szczególnie ważne, jeśli biwakowałeś w miejscu z piaskiem / brudem. Jeśli nie wyczyścisz zamków błyskawicznych, suwaki się zużyją i ostatecznie ich zęby przestaną działać.

Uszczelnianie szwów namiotu

Zalecamy użycie środka uszczelniającego, to zawsze dobry pomysł. Przed rozpoczęciem procesu uszczelniania szwu sprawdź instrukcje z boku pojemnika, aby uzyskać szczegółowe informacje. Uszczelnianie szwów powinno odbywać się w całkowicie wentylowanym miejscu. Rozstaw namiot lub rozłóż go na płasko. Napięte szwy pozwalają na równomierną aplikację i penetrację lakieru. Zdecyduj, które szwy należy uszczelnić. Na przykład szwy, które będą narażone na deszcz, spływającą wodę lub wodę z poziomu gruntu, są konieczne do uszczelnienia, podczas gdy szwy na niepowlekanych panelach nylonowych lub siatkowych nie wymagają tegoż. Nie musisz też uszczelniać szwów w dachu ani fabrycznie klejonych szwów. Zalecamy uszczelnianie zarówno szwów podłogowych, jak i wzmocnień.

Nałóż szczeliwo na wewnętrzną i zewnętrzną stronę wszystkich odsłoniętych szwów. Rozprowadź szczeliwo wzdłuż szwu, rozprowadzając go równomiernie i obficie we wszystkich otworach po igle. Kilka cienkich warstw będzie działać lepiej niż jedna gruba warstwa. Najlepiej to pozostawić od 30 minut do 1 godziny, aby szczeliwo całkowicie wyschło przed przechowywaniem namiotu.

Uszkodzenia namiotów przez promieniowanie ultrafioletowe

Uszkodzenie tkaniny namiotu przez promieniowanie ultrafioletowe jest spowodowane nadmierną ekspozycją na światło słoneczne. Chociaż tkaniny namiotów zwykle są odporne na promieniowanie UV, każda tkanina syntetyczna jest podatna na degradację w ultrafiolecie. Uszkodzenia UV spowodują, że nylon i poliester stają się kruche i łatwo się rozrywają. Gdy namiot zostanie uszkodzony przez promieniowanie UV, nie można go naprawić, ale uszkodzenia można zminimalizować, stawiając namioty w miejscach, w których można uniknąć ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zalecamy również używanie osłony deszczowej nawet w pogodne dni.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>