Schody od zarania dziejów – historia i przyroda

forest-1821558_1280Historia schodów to historia samej długowieczności, ciągłego powielania tej samej struktury i funkcji. A opowiedzenie historii schodów to zmierzenie się z wyzwaniem opowiedzenia niekończącej się opowieści, która jest po części historią, po części fikcją. Schody to znacznie więcej niż to, co widać na pierwszy rzut oka!

Badanie dwoistości klatki schodowej nie jest czymś, o czym myślisz na co dzień i możesz się zastanawiać: czy jest tyle do powiedzenia na temat schodów? Chcemy opowiedzieć Ci wszystko, co wiemy o fascynującym świecie schodów!

Schody w przyrodzie

Tak – schody można znaleźć praktycznie w każdym budynku, zarówno starożytnym, jak i nowoczesnym. Ale można je również znaleźć w doskonałej harmonii z naturą. Wydaje się, że staliśmy się zależni od tej struktury, tak jak uzależniliśmy się od koła. Tak jak wtedy, gdy pierwsza małpa odkryła, że ​​może złamać orzech kamieniem, musiał istnieć pierwszy budowniczy schodów – osoba, która jako pierwsza układała kamień po kamieniu lub zbudowała drabinę, aby wspiąć się na wyższe miejsce. Czy ten moment był momentem Eureki dla naszego gatunku? A może był to tak oczywisty krok, że różne jednostki, z różnych cywilizacji, bez jakiegokolwiek kontaktu, odkrywały go indywidualnie? Czy to sama natura dostarczyła im wskazówek poprzez naturalne kształty przypominające schody, które ludzie próbowali później naśladować?

Miliony lat przed pojawieniem się ludzi i rozpoczęciem kodowania otaczającego ich świata, planeta Ziemia stworzyła już własne, oszałamiające wizualnie stopnie. Te przykłady dostarczają odpowiedzi na nasze pytanie. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie pięknej Grobli Olbrzyma w Irlandii Północnej – obszar około 40 000 zazębiających się bazaltowych kolumn, wynik starożytnej erupcji szczeliny wulkanicznej około 50 milionów lat temu – aby zobaczyć przykład skomplikowanego, skomplikowane schody w naturze.

I faktycznie, naturalnie występujące schody mogły stanowić niezbędną inspirację dla konstrukcji wykonanych przez człowieka od zarania dziejów. Ale co zainspirowało nas, ludzi, do rozpoczęcia budowania własnego? Oczywistą odpowiedzią są zagrożenia geologiczne. W końcu zawsze musieliśmy znaleźć rozwiązania, aby pokonać fizyczne przeszkody, gdy chcieliśmy uzyskać dostęp do wyższego poziomu.

I nie jest to tak duży skok, aby przejść od naturalnie występujących schodów do konstrukcji wykonanych przez człowieka w naturze. Wystarczy spojrzeć na te wykonane przez człowieka schody, które idealnie komponują się z naturą, tworząc wspaniałe otoczenie dla zapierających dech w piersiach widoków. Przez tysiące lat, zanim konstrukcje przypominające schody zostały zastosowane w domach, były one wbudowane w naturę, aby zapewnić dostęp do odległych miejsc, zwłaszcza w górach lub na wyspach.

Na wyspie Gaztelugatxe w Kraju Basków w Hiszpanii zbudowano strome, kręte schody z 241 stopniami, które prowadzą ludzi na sam szczyt wyspy. Na samym szczycie odwiedzający znajdą pustelnię, której początki sięgają X wieku. Do pustelni można dostać się wąską ścieżką, która przecina solidny kamienny most. W tym miejscu nakręcono „Gra o tron”, wykorzystując zapierającą dech w piersiach scenerię jako tło dla wyspy Smoczej Skały. Schody takie jak te istnieją od starożytności i zdumiewające jest, że ta sama prosta konstrukcja jest nadal tym, co budujemy i używamy do dziś.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>