Rozliczenie podatku w Niemczech – czy to konieczność?

12

Z uwagi na atrakcyjne warunki zatrudnienia i większą szansę znalezienia pracy co roku spora liczba osób wyjeżdża z Polski do Niemiec. Decyzja ta nie mało kiedy kosztuje nas sporo stresu, przygotowań i formalności, a gdy już się uda – o czym powinniśmy pamiętać? Rozliczenie podatku, no właśnie co z nim? Czy każdy musi złożyć deklarację? Aby rozwiać wątpliwości na ten temat, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Czy każdy musi dokonać rozliczenia podatku w Niemczech?

Każda osoba, która była lub wciąż jest zatrudniona na umowę w Niemczech, może otrzymać zwrot podatku. Jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Pomimo że otrzymanie zwrotu jest w pewnym sensie przywilejem, to gdy dana osoba spełnia ściśle określone kryteria, jest zobowiązana do dostarczenia zeznania podatkowego. O jakich kryteriach mowa?

  1. Uzyskiwałeś w ciągu roku nieopakowane dochody, które przekroczyły 410 miesięcznie.
  2. Nie uzyskiwałeś wynagrodzenia z tytułu pracy, ale otrzymywałeś więcej niż 410€ miesięcznie z tytułu niemieckich świadczeń np. zasiłku chorobowego, rodzicielskiego czy dla osób bezrobotnych.
  3. Rozwiodłeś się lub owdowiałeś w ciągu roku.
  4. Ty i Twoja druga połówka (po ślubie) macie nadaną kombinację klas III i V.
  5. Masz nadaną III klasę podatkową, a Twoja druga połówka (po ślubie) w ciągu roku zamieszkiwała poza granicami Niemiec.
  6. W ciągu roku wykonywałeś prace u więcej niż jednego pracodawcy natomiast na jednym z LSB, czyli niemieckiej karcie podatkowej – Lohnsteuerbescheinigung.
  7. Prowadziłeś w Niemczech własną działalność gospodarczą.
  8. Dostałeś wezwanie do rozliczenia z Niemiec z urzędu skarbowego.
  9. W ciągu roku wykonywałeś prace dla więcej niż jednego pracodawcy a oprócz tego na jednym z LSB  znajdowała się VI klasa podatkowa.

 

Jak sam widzisz na to czy musisz dokonać rozliczenia podatku z Niemiec, ma wpływ wiele czynników i to nie tylko te bezpośrednio związane z pracą. Aby zaoszczędzić sporo własnego czasu oraz uniknąć niepotrzebnego stresu warto skorzystać z usług doświadczonych biur rachunkowych, których specjaliści dobrze wiedzą, jak przeprowadzić rozliczenie w sposób sprawny i bezpieczny. “Ranking firm – zwrot podatku z Niemiec” to jedno z najczęściej wpisywanych haseł w wyszukiwarkę przez osoby, które odbywały pracę za granicą dlatego, aby ułatwić Ci wybór, zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem firm rachunkowych, które opublikowane jest na stronie internetowej rozliczpodatek.pl. 

 

Co więcej, jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat rozliczenia podatkowego oraz w jakich sytuacjach nie musisz wykazywać wysokości dochodów, możesz przeczytać ciekawy artykuł na ten temat https://rozliczpodatek.pl/kiedy-nie-trzeba-wykazywac-dochodow-z-zagranicy/ – może właśnie i Ty jesteś w stanie uniknąć podwójnego opodatkowania.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>