Co to portfolio i czy warto je przygotować?

woman-in-pink-dress-using-laptop-computer-1586973Wiele osób szukających pracy spotkało się wymogiem przedstawienia swojego portfolio. Chociaż pracodawcy i zleceniodawcy coraz częściej proszą o teką formę prezentacji swoich umiejętności, to nadal zdarzają się sytuacje, w którym prośba pozostaje niezrozumiała. Wyjaśniamy, czym jest portfolio i czy warto je przygotować.

Gdy oferta pracy wymaga przedstawienia portfolio

Oferty pracy z wymogiem przedstawienia rekruterom portfolio kandydatów, pojawiają się coraz częściej. Można natknąć się na nie m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl. W ten sposób pracodawca chce zapoznać się z efektami działań poszczególnych kandydatów i dobrać kadrę w taki sposób, by w jak największym stopniu skład zespołu odpowiadał jego oczekiwaniom.
Portfolio to nic innego, jak dotychczasowa praca. Pokazuje doświadczenie zawodowe i umiejętności. Od tego, co zawiera portfolio w znacznej mierze zależeć będzie kolejne zlecenie.

Kto powinien zadbać o swoje portfolio?

Z pojęciem portfolio najczęściej kojarzą się działania artystyczne. Na pewno spotkali się z nim studenci Akademii Sztuk Pięknych i kandydaci ubiegający się o indeksy tej uczelni. Skojarzenie jest jak najbardziej słuszne. Tam efekty nauki prezentowane są właśnie w formie portfolio, czyli teczki wypełnionej pracami. Są one oceniane, więc studentom zależy, by przygotować portfolio na wysokim poziomie.
Nie inaczej jest w przypadku portfolio zawodowego. Zbiór dotychczasowych prac, które w każdej chwili można zaprezentować zleceniodawcy, przyda się np. grafikowi, copywriterowi, programiście, dziennikarzowi, redaktorowi i architektom. Portfolio pokazuje nie tylko, jak wykonane zostały dotychczasowe zadania, ale też na czyje zlecenie były one realizowane.

Jak stworzyć swoje portfolio?

Pamiętaj, że portfolio będzie Twoją zawodową wizytówką. Od tego, co w nim zamieścisz, zależeć będzie atrakcyjność kolejnych zleceń. Nie zamieszczaj więc w nim prac, które w Twoim odczuciu nie są zbyt udane i takich, które nie uzyskały wysokiej oceny zleceniodawcy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>