Lutnik to rzemieślnik, który wykonuje lub naprawia instrumenty strunowe, takie jak wiolonczele, skrzypce, gitary, mandoliny, cymbały i banjo. Słowo lutnik pochodzi od francuskiego słowa luth, które oznacza lutnię, a sztuka wykonywania i naprawy instrumentów to wielowiekowa tradycja.
Istnieją dwie kategorie, jeśli chodzi o wytwarzanie lub naprawę instrumentów strunowych:
- instrumenty pochylone
- instrumenty szarpane.
W większości przypadków lutnik skupi się na wykonaniu lub naprawie jednego konkretnego instrumentu, na którym również umie grać – otwierając na przykład serwis gitar . Muzyk skorzysta z usług lutnika, aby utrzymać swój instrument w doskonałej kondycji grającej.
Ktoś, kto jest lutnikiem, zazwyczaj pracuje w jednym z trzech miejsc.
Fabryka
Lutnicy fabryczni częściej używają maszyn niż narzędzi ręcznych do tworzenia instrumentów. Oznacza to, że są w stanie wykonać więcej instrumentów szybciej, niż gdyby stworzyli je ręcznie.
Warsztat
Ten rodzaj lutnika nie robi instrumentów, on je naprawia. On lub ona zajmuje się wyłącznie uszkodzonymi lub zużytymi narzędziami i przywraca je do stanu używalności.
Samozatrudniony
Ten typ lutnika to taki, który jest pasjonatem instrumentów i muzyki, ponieważ zarobienie dużych pieniędzy jako lutnik na własny rachunek może być bardzo trudne. Posiadanie własnego biznesu oznacza, że mogą swobodnie tworzyć instrumenty, naprawiać je lub jedno i drugie. Z biegiem czasu instrument zmienia się i wymaga regulacji. Stałe napięcie struny, czynniki środowiskowe i ogólne zastosowanie łączą się, aby wypchnąć instrument z jego idealnej formy. Lutnik naprawia instrumenty strunowe, które ulegają tego typu zużyciu. Lutnicy naprawiają również różnego rodzaju fizyczne uszkodzenia, takie jak wgniecenia lub złamania, w korpusie instrumentu. Lutnik czyści, uszczelnia, łata i odnawia uszkodzony obszar tak, aby był ledwo zauważalny. Następnie upewnia się, że drewno jest chronione przed dalszymi uszkodzeniami.
Jeśli instrument nie był używany przez dłuższy czas i można go „dostroić”, to lutnik jest osobą, która przywróci go do stanu gry.
Niektóre umiejętności lutnika mogą obejmować:
-Dogłębna wiedza na temat projektowania i naprawy instrumentów
-Obróbka drewna
-Klejenie drewna
-Rozpylanie farby
-Umiejętności słuchania akustycznego
-Wykończenie (lakierowanie drewna)
-Dobre umiejętności interpersonalne / komunikacyjne z klientami
-Dobre umiejętności organizacyjne
-Wiedza o tym, jak prowadzić biznes
-Dobre umiejętności administracyjne
-Umiejętności marketingowe
Czy nadajesz się na lutnika? Lutnicy mają różne osobowości. Zwykle są artystami, co oznacza, że takie osoby są kreatywne, intuicyjne, wrażliwe, elokwentne i ekspresyjne. Są niestrukturalne, oryginalne, niezgodne i innowacyjne. Niektórzy z nich są również intelektualni, introspekcyjni i dociekliwi. Czy to brzmi jakby mowa była o Tobie? Jeśli tak – to jest spora szansa na to, że możesz dobrze się sprawdzić w karierze lutnika, warto się przekonać, czy masz smykałkę!