Ortopeda to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób ortopedycznych. W Polsce ortopedzi są lekarzami już od kilkunastu lat, a ci z doświadczeniem wykształcili się wiele lat temu. Z czasem ortopedia stała się znacznie bardziej skomplikowana i wymaga nie tylko szerokiej wiedzy i umiejętności przeprowadzania operacji, ale również bardzo dobrych umiejętności komunikacyjnych, które pozwalają lekarzom na nawiązanie dobrych relacji i współpracy z pacjentami i ich rodzinami.
Wszyscy ortopedzi stosują różne metody diagnostyczne: od badania rentgenowskiego po rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy scyntygrafię kości. Każdy ortopeda musi przekazać swoje preferencje co do tego, którą metodę chciałby zastosować w konkretnych, indywidualnych przypadkach (wszak że metody są bardzo drogie, więc trudno jest kupić wszystko).
Wielu ortopedów pracuje w prywatnych klinikach, inni w publicznych szpitalach. Niektórzy ortopedzi mają własne oddziały ortopedyczne, gdzie wykonują operacje wraz z wykwalifikowanymi pielęgniarkami i innym personelem.
Wybierając ortopedę, pacjenci powinni wziąć pod uwagę kilka kryteriów:
– Dostępność niezbędnych narzędzi diagnostycznych
– Dostępność endoskopii i ostroga piętowa
– Wskaźnik powodzenia operacji
– Współpraca zespołu w gabinecie ortopedycznym (nie należy wybierać ortopedów, którzy nie komunikują się dobrze między sobą)
– Profil pacjenta ortopedy – ile podobnych operacji / zabiegów wykonał? Ile razy widziałeś tegoortopeda?
W ortopedii ortopedzi powinni pracować w zespole, ponieważ żaden ortopeda nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi problemami. Każdy ortopeda ma swój profil pacjentów, do których jest bardzo dobry. W Warszawie znajduje się kilka szpitali ortopedycznych i klinik specjalizujących się w chirurgii ortopedycznej. Do najbardziej znanych należą: Szpital Uniwersytecki nr 1 MSWiA, WUMed oraz Centrum Zdrowia Dziecka “Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.
Największą zaletą szpitali publicznych jest ich dostępność – to znaczy, że ortopedzi wykonujący zabiegi w takich szpitalach leczą pacjentów przez cały dzień (ale nie w weekendy). Ortopedzi pracujący prywatnieczęsto nie mają tej przewagi, więc mogą wykonywać operacje tylko w ciągu dnia (a oddziały ortopedyczne pracują tylko do godziny 14.00).
Publiczne szpitale ortopedyczne są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie ortopedzi pracujący w soboty i niedziele (np. ortopedzi pracujący w prywatnych klinikach) mogą otrzymać zwrot kosztów za pacjentów również w sobotę i niedzielę. Należy jednak najpierw sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, czy istnieje możliwość refundacji wydatków związanych z ortopedią wykonywaną w weekendy lub święta.
Najczęściej ortopeda Warszawa to ortopeda, który specjalizuje się w problemach osób dorosłych (zazwyczaj nie specjalizuje się w ortopedii dziecięcej). Warto zaznaczyć, że pediatrzy są bardziej zaznajomieni zproblemy ortopedyczne u dzieci.
Jeśli ortopeda nie jest dostępny, może warto odwiedzić ortopedię zanim ortopeda przyjdzie na dyżur. Niektórzy ortopedzi są otwarci około 15-20 minut wcześniej niż jest to zaplanowane, tak aby pacjenci mogli się z nimi zobaczyć bez umawiania się na wizytę. Jednak nie wszyscy ortopedzi tak robią, ponieważ po prostu jest zbyt wielu pacjentów, którzy chcą zobaczyć się ze swoim ortopedą – oczekiwanie na godziny otwarcia jest długie.
Wielu warszawskich ortopedów ma swoje strony internetowe, na których można umówić się na wizytę (także po godzinach pracy) i wybrać termin zabiegu (jeśli jest taka potrzeba). Oczywiście na stronach tych znajdują się również informacje o oddziałach ortopedycznych i ich lekarzach – często zamieszczane są tam wywiady z ortopedami i lekarzami, którzy zamieszczają krótkie filmy wideo.
Wielu ortopedów prosi pacjentów o przyjście na konsultację dzień przed planowanym zabiegiem, zwłaszcza jeśli ortopeda będzie wykonywał kilka zabiegów w różnych dniach. Ortopedzi korzystają z tej okazji, aby ustalić, czy organizm pacjenta jest gotowy do operacji, jakie są wyniki angiogramu lub innych badań oraz jaką metodę operacyjną należy zastosować. Ortopeda wykorzystuje ten czas również na przygotowanie planu rehabilitacji pooperacyjnej, w tym ćwiczeń fizjoterapeutycznych.
Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu przed zabiegiem ortopedycznym (w przypadku ortopedii interwencyjnej), warto wiedzieć, że ortopedzi pracujący w szpitalach publicznych są zobowiązani ustawowo do podjęcia odpowiedzialności za problemy ortopedyczne w ciągu 48 godzin po operacji ortopedycznej. W tym okresie można zgłosić się do ortopedy, ale za usługi medyczne trzeba będzie zapłacić w całości.
Chociaż ortopedzi są coraz częściej zobowiązani do udziału w zarządzaniu opieką zdrowotną, niektórzy ortopedzi nadal wolą nie uczestniczyć w pooperacyjnym leczeniu rehabilitacyjnym. Dotyczy to w szczególności ortopedów, którzy są już przepracowani lub pracują tylko w niepełnym wymiarze godzin. Pacjenci powinni jednak wiedzieć, że ortopedzi pracujący w weekendy oferują możliwość pooperacyjnej terapii rehabilitacyjnej, ponieważ zdają sobie sprawę, że wiele osób chce skorzystać z tej usługi.
Ponadto warto powiedzieć o programach opieki pooperacyjnej, które “wszyscy” ortopedzi muszą zapewnić zgodnie z prawem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jeśli Twój ortopeda jest skłonny słuchać, można mu powiedzieć, że ortopedzi świadczący usługi ortopedyczne w formie działalności gospodarczej muszą zapewnić swoim pacjentom opiekę pooperacyjną. Nie dotyczy to ortopedii wykonywanej w znieczuleniu ogólnym lub jako przypadkowe znalezisko podczas operacji na innych narządach.
W ortopedii istnieje pojęcie “opieki pooperacyjnej” – oznacza to specjalistyczne ambulatoryjne leczenie ortopedyczne metodami chirurgicznymi. Ortopedzi mogą wykonywać różne rodzaje zabiegów ortopedycznych, ale każda operacja wymaga większego lub mniejszego zaangażowania ortopedów po zabiegu, w zależności od tego, ile ruchów ręki wykonano podczas interwencji ortopedycznych i jaka technologia została zastosowana. Tak więc tego typu wkład znacząco zwiększy koszty usług medycznych.