Optyk kontra okulista – w czym tkwi różnica?

eyes-3613710_640Optyk i okulista to dwa zawody, które czasem traktujemy zamiennie. Jednak w rzeczywistości mocno się one różnią. Jeśli mamy problemy z oczami, warto poznać te różnice, by wiedzieć, do kogo się udać po pomoc.

Okulista jest to lekarz, który ukończył studia medyczne, a następnie specjalizację z okulistyki. Zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem wszystkich chorób oczu. Do okulisty udamy się nie tylko wtedy, gdy cierpimy na krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, ale również gdy mamy wszelkie inne problemy z widzeniem. Okulista zajmuje się badaniem dna oka i aparatu wzroku za pomocą specjalistycznych metod diagnostycznych, a także dobieraniem właściwego leczenia.

Optyk zadba o dobre okulary i nie tylko

W odróżnieniu od lekarza okulisty, technik okulista jest zawodem, który o wiele łatwiej jest zdobyć, gdyż nauka trwa zdecydowanie krócej. Nie oznacza to jednak, że zawód ten nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Optyk zajmuje się dobieraniem odpowiednich okularów lub soczewek na podstawie recepty wystawionej przez lekarza okulistę. Dba on o to, by wada wzroku pacjenta była właściwie korygowana, a okulary dobrane nie tylko pod względem wysokości wady wzroku, ale również innych parametrów. Zarówno optyka, jak i okulistę warto odwiedzić, gdy mamy problemy z prawidłowym widzeniem. Wada wzroku, jeśli nie jest właściwie korygowana, ma tendencję do pogłębiania się. Jeśli natomiast zadbamy o właściwą korektę, nie będzie ona się pogłębiać i pozostanie na jednym poziomie. Dobrze dobrane okulary i soczewki kontaktowe poprawiają nam komfort codziennego życia. Warto o nich pomyśleć od razu, gdy tylko pojawiają się problemy z widzeniem. Osoby, które zwlekają z dobraniem odpowiedniej korekty dla wady wzroku, muszą liczyć się z tym, że z biegiem czasu wada będzie postępowała. Problemy ze wzrokiem samoistnie nie ustępują.

A może laserowa korekta wzroku?

Do niedawna osoby z wadą wzroku miały jedynie możliwość jej korygowania za pomocą dobrze dobranych okularów i soczewek. W ostatnim czasie jest także inna możliwość – wykonanie laserowej korekcji wzroku, która daje doskonałe efekty nawet w przypadku osób z dosyć dużą wadą wzroku. Zabieg laserowej korekcji wzroku powinien być przeprowadzony w specjalistycznej klinice okulistycznej, a pacjent musi zakwalifikować się do zabiegu. Sporo jest bowiem przeciwwskazań, które czasowo lub na stałe dyskwalifikują nas z takiej formy poprawy widzenia. Jeśli chcesz poprawić wzrok, warto wybrać się do dobrej kliniki okulistycznej i skonsultować ze specjalistą. Jeśli interesuje Cię laserowa korekcja wzroku warszawa, stawiaj na kliniki okulistyczne, które cieszą się dobrą renomą, popularnością i mają doświadczenie w realizacji zabiegów laserowej korekcji. Im lepiej wybierzesz klinikę, tym większa pewność, że zabieg będzie zrealizowany z dbałością o najwyższe standardy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>