Laser wysokoenergetyczny – czy powinieneś mieć go w swojej klinice?

doctor-1228627_960_720Jeśli byłeś w ostatnim czasie targach opieki zdrowotnej, niewątpliwie chodząc po alejach mijałeś wiele stoisk sprzedawców oferujących lasery, którzy próbowali przekonać, byś zakupił do swojej kliniki i być może w związku z tym faktycznie zacząłeś się zastanawiać czy warto. Ten artykuł spróbuje wyjaśnić, w jaki sposób laser wysokoenergetyczny wpływa na ból.

Czy laser może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny?

Tak! Laseroterapia jest nieinwazyjną modalnością, która może mieć wpływ na ostry i przewlekły ból, a także łagodzić proces naprawy tkanek. Laseroterapia stymuluje tkanki związane z przede wszystkim procesem fotochemicznym, który zachodzi, gdy mitochondria są wzbudzane przez źródło światła.

To jest celem wszystkich urządzeń laserowych przeznaczonych do zastosowań terapeutycznych. Nie jest to sposób unikalny dla jakiejkolwiek pojedynczej klasy lasera, ani też termin laseroterapia niskopoziomowa- co jest kolejnym popularnym skrótem używanym do opisu laserów terapeutycznych n ie jest zastrzeżona.

Klasy laserowe

Przeważnie definiuje się klasę lasera według mocy wyjściowej urządzenia. Lasery klasy III mają moc wyjściową mniejszą niż 0,5 W, podczas gdy lasery klasy IV mają moc wyjściową większą niż 500 mW lub 0,5 W. Lasery klasy IV wytwarzają ciepło na powierzchni skóry ze względu na ich większą gęstość mocy (natężenie promieniowania). Lasery klasy III są często określane jako „zimne lasery”, ponieważ nie powodują odczucia ogrzewania podczas leczenia.

Dlaczego moc jest ważna?

Pamiętając, że zastosowana energia (dżule) = moc (waty) x czas (sekundy), ostatnie badania pokazują, że zastosowanie energii w tkankach za pomocą laserów o dużej mocy oddziałuje inaczej na tkankę niż stosowanie równej liczby dżuli za pomocą laserów małej mocy. Wykazano to w badaniach, w których laser o dużej mocy zapewniał większą ulgę w bólu i lepsze wyniki funkcjonalne. Inne badania dotyczące lasera o dużej mocy w porównaniu z placebo również wykazały korzystne wyniki w zakresie bólu w dole pleców.

Jak to działa?

Większość laserów terapeutycznych wpływa na ból poprzez wpływ na zmniejszenie stanu zapalnego wokół zakończeń nerwów obwodowych. Jednak lasery o dużej mocy mogą zmniejszyć ból w ciągu kilku minut, zapewniając wyższe poziomy natężenia napromieniowania tkanki nerwowej.

Jest to ważny czynnik odróżniający lasery o dużej i małej mocy. Szybka ulga w bólu wymaga większego natężenia napromieniowania, aby spowodować nielegalne zmiany neuroplastyczne w neuronie. Zmiany te spowalniają szybkość przewodzenia i zmniejszają amplitudę potencjałów czynnościowych obu nerwów czuciowych C i delta A przez około 24 godziny. Te wyższe wartości napromieniowania są niezwykle trudne do osiągnięcia in vivo przy użyciu urządzeń o niższej mocy.

W przypadku pacjentów cierpiących na ból przewlekły, ból może wpływać na wiele mechanizmów związanych z tą patologią. Należą do nich:

  • normalizacja kanałów jonowych nerwów
  • zmniejszenie wrażliwości na bradykininę, która jest podwyższona w stanach przewlekłego bólu
  • zmniejszenie mechanicznej nadwrażliwości związanej z uszkodzeniami nerwów obwodowych
  • zwiększenie poziomu beta endorfiny

Wszystkie te czynniki odgrywają rolę w zmniejszaniu bólu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>