Kredyt na zakup floty samochodów dla firmy – od czego zacząć?

alphabet_stage_uk_19-_1 (1)

Wybór floty samochodowej dla nie stanowi jedynego problemu z jakim muszą zmierzyć się firmy. Obok wyboru dobrej floty samochodów należy dobrze wybrać ofertę kredytową na sfinansowanie zakupu floty samochodowej. 

Od czego należy zacząć wybierając ofertę kredytową?

Finansując zakup floty samochodowej kredytem należy zacząć od dokładnego przejrzenia ofert poszczególnych banków (na tym portalu finansowym). Należy także zapoznać się z regulaminami oraz wzorami umów kredytowych. Umowę kredytową można skonsultować z prawnikiem. Wiadomo, że konsultacja prawnicza będzie nas dodatkowo kosztować, ale dzięki niej możemy uniknąć wiele nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Niektóre banki posiadają oferty dedykowane poszczególnym markom samochodowym. Należy wziąć to uwagę także przy wyborze marki, którą będziemy chcieli sfinansować kredytem. Wynika to z tego, że banki posiadają bardzo dobre oferty skierowane właśnie na zakup określonych marek. Jest to bardzo opłacalne też gdy kupujemy kilka samochodów. Kupując kilka takich samych samochodów może uzyskać niższą cenę samochodu i niższe koszty kredytu. Warunkiem jest najczęściej to, że przedsiębiorca musi zdecydować się na zakup konkretnej marki.

Dla kogo kredyt bankowy jest dobrym rozwiązaniem?

Sfinansowanie zakupu floty samochodowej kredytem bankowym jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które posiadają stabilną sytuację finansową.

Co można sfinansować kredytem bankowym?

Kredyt udzielony w banku może być przeznaczony na zakup:

 • samochodu ciężarowego,
 • samochodu osobowego,
 • autobusu,
 • ciągnika siodłowego, rolniczego,
 • koparki,
 • ładowarki,
 • łodzi, jachtu,
 • przyczep,
 • skutera,
 • motocykla,
 • quada.

Co firma może zyskać na sfinansowaniu zakupu floty samochodowej kredytem?

Zakup floty samochodowej poprzez kredyt bankowy pozwala na wpisanie na listę majątku trwałego floty samochodowej. Dzięki temu firma będzie mieć podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Cena netto floty samochodowej nie może zostać wliczona w całości jako koszt uzyskania przychodu. Wyjątek jest tylko wtedy gdy cena netto nie przekracza 3,5 tysiąca złotych. Powyżej 3,5 tysiąca złotych stosuje się dwie zasady. W przypadku pojazdu nowego cenę dzieli się na pięć równych rat, które rozlicza się przez następne 5 lat. W przypadku pojazdu używanego okres dokonywania amortyzacji jest skracany o połowę. Raty w przypadku używanego pojazdu rosną do 40 procent wartości w stosunku rocznym. Maksymalną kwotę jaką można odliczyć w ramach amortyzacji wynosi 20 tysięcy euro. W ramach działalności gospodarczej przedsiębiorca zyskuje możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z eksploatacją floty. Dotyczy to wydatków na paliwo, zakup części zamiennych czy usług serwisowych.

Czy przedsiębiorca może rozliczyć cały podatek VAT?

Jeżeli pojazd jest używany w celach służbowych to firma może rozliczyć cały podatek VAT. W przypadku pojazdów, które będą użytkowane służbowo i prywatnie firma będzie mogła rozliczyć połowę podatku VAT.

Wybierając markę floty samochodowej i kredyt bankowy należy kierować rozsądkiem i nie podejmować decyzji za szybko. Zawsze należy szukać dobrej ceny, aby nie przepłacić za flotę.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>