Pożegnanie w pracy, choć dla niektórych może być sytuacją związaną z ulgą ze zmianą dotychczasowego stanowiska, potrafi przysporzyć również sporo problemów. Jak bowiem pożegnać się z osobami, z którymi niewiele nas łączyło lub przeciwnie – staliśmy się świetną grupą przyjaciół, również poza życiem zawodowym. Jak powinno wyglądać pożegnanie w pracy – oto najważniejsze wskazówki.
Odejść z pracy z klasą
Niezależnie od tego, czy zostaliśmy zwolnieni i pracujemy w okresie wypowiedzenia, czy sami odpowiedzieliśmy z sukcesem na ciekawsze oferty pracy – starajmy się zostawić po sobie korzystne wrażenie. Oczywiście, trudne może być powściągnięcie emocji w sytuacji, kiedy uważamy, że dotknęła nas niesprawiedliwość, ale skarżenie się na to współpracownikom z pewnością nie będzie w dobrym tonie. Zachowajmy więc pełen klasy dystans do ostatnich dni w swojej dotychczasowej pracy, starając się zakończyć wszystkie rozpoczęte zadania lub przekazać część swoich obowiązków zastępcy, jeśli już został on zatrudniony. Palenie za sobą mostów naprawdę nie jest nikomu potrzebne, zwłaszcza że w ramach danej branży często możemy ponownie stykać się z kolegami lub współpracownikami z firmy, którą opuszczamy.
Organizacja pożegnania z pracą
Miłym i niezobowiązującym akcentem w ramach zakończenia pracy może być przyniesienie w ostatnim dniu pełnienia swoich obowiązków skromnego poczęstunku dla współpracowników. Jeżeli znajdujemy się w sytuacji, kiedy część z nich stała się dla nas bliskimi kolegami, warto zaprosić ich na wspólne wyjście po godzinach pracy. Pozwoli to uniknąć niezręcznych sytuacji w stosunku do osób, które znamy gorzej lub do których nie pałamy sympatią. Przed samym wyjściem z firmy, warto podziękować najbliższym współpracownikom i pożegnać się z innymi. Niekoniecznie musimy rzucać się wszystkim na szyję, bo, zwłaszcza w stosunku do gorzej znanych osób, będzie robiło to nienaturalne wrażenie.
Jeśli planujesz rozstanie z dotychczasową pracą i szukasz ciekawych ofert zatrudnienia – zajrzyj na portal Pracuj.pl.