Jak odejść z pracy z klasą?

handshake-2056023_640Wypowiedzenie zostało złożone, a Ty dzięki swojej zaradności i pracowniczym atutom namierzyłeś już kolejne miejsce pracy. Zbliża się ostatni dzień z dotychczasowymi współpracownikami. Jak z klasą pożegnać się z pracodawcą i odejść z obecnej pracy?

Uprzedź o swoich planach

Jeżeli rozstanie z dotychczasowym pracodawcą przebiega w zdrowych warunkach, czyli nie spowodowały go jakieś burzliwe wydarzenia czy mobbing pracowniczy, uprzedź o swoich planach nim przyniesiesz wypowiedzenie. Na Pracuj.plznalazłeś doskonałą ofertę pracy, która przekonała Cię do decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia? Umów się ze swoim bezpośrednim przełożonym i powiedz mu, że planujesz odejście. Wyjaśnij, że zależy Ci na dobru firmy, dlatego uprzedzasz, by pracodawca miał czas znaleźć osobę, która Cię zastąpi. Możesz nawet zaproponować, że pomożesz wdrożyć w obowiązki swojego zastępcę. Pamiętaj, że nie musisz szczegółowo się tłumaczyć, dlaczego zdecydowałeś się zmienić pracę. Szef pewnie o to zapyta, więc przygotuj sobie zwięzłą i dyplomatyczną odpowiedź.

Zachowaj zimną krew, nawet w trudnej sytuacji

Może zdarzyć się, że Twoje odejście z pracy przebiega w napiętej i nerwowej atmosferze. Dzieje się tak, jeśli powodem zmiany miejsca zatrudnienia są relacje ze współpracownikami lub szefem. Jeżeli postanowiłeś odejść i złożyłeś już wypowiedzenie, staraj się do końca sumiennie wywiązywać z obowiązków i zachować zimną krew. Nie daj się wciągnąć w kłótnie czy sprowokować. Powtarzaj sobie, że już wkrótce zmienisz toksycznego pracodawcę na nowe, prawdopodobnie lepsze miejsce i wytrwaj trudne ostatnie tygodnie.

Podziękuj

Jeżeli odchodzisz w dobrej atmosferze, nie zapomnij podziękować za współpracę i możliwość zdobycia doświadczenia. Możesz zorganizować w ostatnim dniu pracy mały poczęstunek dla współpracowników i przełożonego. Staraj się w ostatni dzień wspominać miłe momenty w firmie. Ewentualne niedociągnięcia ze strony pracodawcy i przykre sytuacje pomijaj taktownym milczeniem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>