Inwestor zastępczy – inaczej jest również określany mianem projekt manager. Jest to osoba fizyczna, która jak już sama nazwa wskazuje ma za zadanie zastępować głównego inwestora. Inwestor zastępczy podejmuje określony wachlarz czynności, do których został upoważniony sam inwestor. Tak naprawdę nie ma jednolitej definicji lub opisu kwalifikacji jakie należny przypisać inwestorowi zastępczemu.
Korzystanie przez inwestora z usług inwestora zastępczego wynika przede wszystkim z faktu braku posiadania w swoim zespole osób, o odpowiednich kwalifikacjach w celu wykonania określonej inwestycji lub też doświadczenia zawodowego. W związku z czym inwestor generalny powierza w części lub też w całości dane obowiązki, zadania innym przedsiębiorstwom, które to właśnie pełnią funkcję inwestora zastępczego.
Prawne aspekty nawiązana współpracy z inwestorem zastępczym.
Otóż w celu nawiązania na jakimkolwiek poziomie współpracy z inwestorem zastępczym, należy sporządzić umowę cywilnoprawną. Istnieją do wyboru dwa rodzaje umów cywilnoprawnych. A mianowicie jest to:
- umowa typu powierniczego. Ten rodzaj umowy świadczy o fakcie, iż inwestor zastępczy przejmuje od samego inwestora obowiązki w zakresie organizacyjnym oraz prawnym. Inwestor zastępczy zawiera umowy niezbędne do zrealizowania zadania w swoim imieniu.
- umowa typu przedstawicielskiego. Ten rodzaj umowy świadczy o fakcie, iż inwestor zastępczy działa zarówno w imieniu jak na rachunek samego inwestora, a więc inwestor zastępczy pełni rolę pełnomocnika.
Jak wybrać inwestora zastępczego?
W przypadku kiedy sam inwestor nie posiada odpowiedniej wiedzy czy też doświadczenia w celu wykonania jak należycie powierzonej mu inwestycji dobrą decyzja będzie skorzystania z usług inwestora zastępczego. Jak zatem go wybrać? A mianowicie należy dokładnie zweryfikować jego potencjał zarówno w zakresie posiadanej wiedzy jak i doświadczenia zawodowego. Być może ma już na swoim koncie pełnienie roli inwestora zastępczego, co na pewno jest dodatkowym atutem. Osobiście korzystałem z firmy Inwestora zastępczego z Krakowa, którego polecam. Również rodzaj umowy jaki inwestor zastępczy chce zawrzeć jest bardzo istotne. Czy chce, aby działać na własną odpowiedzialność, czy też na konto głównego inwestora. W związku z czym zanim dokonany zostanie wybór i zawarcie umowy z inwestorem zastępczym należy precyzyjne rozważyć każdą kandydaturę i na pewno nie kierować się czynnikiem finansowym.
Korzyści wynikające z współpracy z inwestorem zastępczym:
- oszczędność czasu (przejęcie części lub całości obowiązków przez inwestora zastępczego),
- wygoda w prowadzeniu inwestycji, powierzenie obowiązków osobie trzeciej,
- gwarancja korzystania z wiedzy i doświadczenie osoby, która ją posiada – profesjonalne wykonanie powierzonego zadania, zlecenia,
- zmniejszenie poziomu stresu (wszelkie powstałe niejasności, niedomówienia czy też spory wyjaśniał będzie inwestor zastępczy – o ile jest to zawarte w umowie),
- nieangażowanie się w czasochłonne zadania takie jak dobór odpowiedniego materiału czy też ekipy budowlanej.