Parkingi mogą być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, publiczne lub prywatne. Możliwości jest naprawdę wiele, a wybór zależy przede wszystkim od potrzeb użytkowników. Na jaki rodzaj parkingu się zdecydować, wybierając się do dużego miasta jak Warszawa? Przeczytajcie o dostępnych opcjach.
Parking na zewnątrz
Miejsca parkingowe są oznaczone na ziemi białymi liniami tworzącymi prostokąty, w których mieści się jeden samochód. To powszechny rodzaj parkingu w pobliżu sklepów, barów, restauracji i innych obiektów wymagających parkowania. Mogą być dostępne przez cały rok, ale mogą być to też tzw. parkingi improwizowane – przeznaczone specjalnie na imprezę, wydarzenie kulturalne itp. Na przykład, gdy raz w roku odbywa się festiwal muzyczny, ludzie mogą zdecydować się na otwarcie pobliskiej łąki, aby zapewnić miejsca parkingowe dla gości tego konkretnego festiwalu muzycznego. Niestety jakość takich improwizowanych parkingów z reguły odbiega od specjalnie wybudowanych przestrzeni do parkowania.
Parkingi jednopoziomowe i wielopoziomowe
Parkingi wielopoziomowe to te, które mają kilka pięter przeznaczonych do parkowania. Najpopularniejszym projektem jest parking z rampami do przechodzenia z jednego poziomu na drugi. Mniej powszechne są garaże parkingowe, w których do przemieszczania się z poziomu na poziom używa się wind.
Miejsca parkingowe od strony ulicy
Za parkingi uważa się również wyznaczone miejsca postojowe na poboczu drogi. Można łatwo zidentyfikować takie miejsca, ponieważ są zaznaczone prostokątami obrysowanymi białą farbą. W innych miejscach na ulicach nie ma wytyczonych miejsc parkingowych. I to zwykle stanowi duży problem w dużych miastach jak Warszawa czy Kraków.
Podziemne parkingi takie jak Interparking Polska
Mają poziomy do parkowania wyłącznie pod powierzchnią. Parkingi podziemne najczęściej znajdują się w centrach miast, jak parking Interparking Polska, projekt firmy Interparking Polska Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Św. Barbary 4. Parking podziemny jest świetnym rozwiązaniem tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na wybudowanie wolnostojącego parkingu, ale istnieje duża potrzeba jego wybudowania. Takie rozwiązanie jest szczególnie dobre dla ciasnej zabudowy miasta oraz dla dużych miast oferujących wiele atrakcji, nie tylko turystycznych.
W miarę ubytku dostępnych gruntów parkingi podziemne stają się coraz bardziej atrakcyjne, zwłaszcza w lokalizacjach miejskich. Rozwiązania parkingów podziemnych mają wiele zalet w porównaniu z parkingami naziemnymi:
- znacznie więcej powierzchni jest dostępnej do użytku poza terenem do parkowania,
- jest łatwiejsza kontrola dostępu, co pomaga w ograniczeniu przestępczości,
- ze względu na strukturę parkingu zaparkowane samochody są niewidoczne dla postronnych osób, a więc bezpieczne,
- ograniczenie nasłonecznienia i nagrzania wnętrza samochodu i wystawienia go na inne niesprzyjające warunki atmosferyczne,
- ulepszona kontrola zanieczyszczeń płynnych i stałych itp.
Wyższe koszty budowy i utrzymania tego typu parkingów są głównymi powodami, dla których wielu deweloperów unika rozwiązań w zakresie parkingów podziemnych.
Dlaczego warto wybierać parkingi podziemne?
Parking podziemny, jak Interparking Polska, to idealny sposób, aby miasto lepiej wykorzystywało nieruchomości publiczne i zachęcało do rozwoju prywatnego. Chociaż koszty budowy i konstrukcji parkingu podziemnego są znaczne, przy ocenie tego typu projektów należy wziąć pod uwagę potencjalne korzyści ekonomiczne.
Usunięcie miejsc parkingowych z ulicy znacznie poprawia wrażenia pieszych. Co więcej, przeniesienie parkingu do podziemia pomaga wykorzystać dostępną powierzchnię nad ziemią pod zabudowę prywatną. Może to zapewnić znaczne korzyści finansowe nie tylko samorządom. Na przykład, typowa trzypoziomowa konstrukcja parkingowa zbudowana na 450 samochodów będzie wymagała około 4500 do nawet 14000 metrów kwadratowych powierzchni. Gdyby ta przestrzeń była wykorzystywana do celów komercyjnych powyżej poziomu gruntu, wpływ ekonomiczny mógłby być znaczny (generowanie miejsc pracy, działalność detaliczna).
Parking podziemny może być zbudowany pod budynkiem, pod parkiem lub placem. Może również stanowić dodatkowy parking dla konstrukcji parkingu naziemnego, gdy ważne jest zmniejszenie masy konstrukcji.
Zalety parkingu podziemnego
Dla miasta parking podziemny nie ma żadnego wpływu na krajobraz miejski. Ratuje przestrzeń użytkową. Jeśli chodzi o użytkowników, jest dyskretny i bardzo bezpieczny. Najczęściej, jak to jest w przypadku usług Interparking Polska, oferuje możliwość postoju wielogodzinnego, co powoduje, że użytkownicy mogą spokojnie zrealizować cel, dla którego przyjechali np. do Warszawy. Rozwiązuje również kwestię parkowania w centrum miasta w czasie kilkudniowego pobytu np. podczas wizyty u rodziny czy przyjazdu w celach służbowych.
Parking podziemny posiada wiele miejsc parkingowych, oddzielonych filarami. Wyznaczone do parkowania miejsca są łatwo dostępne, wystarczająco duże, tak więc nie należy obawiać się o problem z wjazdem na teren obiektu bądź jego opuszczaniem po zakończonej wizycie w mieście.