Fundusze ETF na metale szlachetne – jak inwestować w złoto i srebro?

pexels-lukas-590041_1024x678Jedną z popularnych metod inwestowania są metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy platyna. Od bardzo dawna stanowi to popularną strategię zabezpieczającą kapitał przed inflacją i niepewnością gospodarczą. Tradycyjne metody polegają na kupowaniu fizycznych jednostek kruszcu, czy to w postaci monet lub sztabek. Sposób ten obarczony jest koniecznością przechowywania aktywów we własnym zakresie lub ponoszenia dodatkowych opłat za jego magazynowanie w specjalistycznych placówkach. W dzisiejszym świecie istnieją inne możliwości zarabiania na metalach szlachetnych bez potrzeby ich fizycznego posiadania. Jedną z najbardziej innowacyjnych i popularnych opcji jest inwestowanie w fundusze ETF, które śledzą wartość metali szlachetnych.

Co to są fundusze ETF na metale szlachetne?

Fundusze ETF na metale szlachetne są pochodnym instrumentem inwestycyjnym, które stara się odzwierciedlać cenę danego metalu szlachetnego. Funkcjonują na bardzo podobnej zasadzie jak akcje, co oznacza, że możemy kupić jednostki takiego funduszu, które są notowane na giełdzie i ich ceny ulegają zmianom w czasie rzeczywistym wraz ze zmianami cen metalu na rynku światowym. Chcąc skorzystać z możliwości wzrostu cen metali szlachetnych, możemy kupić udziały w tych funduszach. To fundusze posiadają odpowiednie ilości fizycznego metalu przechowywanego przez określone instytucje finansowe.

Dlaczego inwestować w złoto i srebro?

Metale szlachetne takie jak złoto, srebro, platyna czy pallad uważane są za bezpieczne przystanie inwestycyjne z kilku powodów. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie przed inflacją. Wzrost cen metali szlachetnych często jest zależny od poziomu inflacji i współgra z okresami jej wzrostu. Gdy wartość waluty maleje, możemy wybrać metale szlachetne, aby zabezpieczyć kapitał przed spadkiem siły nabywczej. Metale szlachetne zawsze były również używane jako ochrona przed niepewnością gospodarczą. W czasach niepewności i kryzysów finansowych są to bezpieczne aktywa, które zachowują wartość lub mogą nawet wzrosnąć w tych okolicznościach. Złoto i srebro są postrzegane jako wartościowe aktywa i często kupowane w takich sytuacjach. Zwiększony popyt podnosi jeszcze bardziej ich wartość. Jest to również idealny sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Rozproszenie kapitału na różne rodzaje aktywów może pomóc zminimalizować ryzyko i zmniejszyć wpływ niekorzystnych zdarzeń na całkowity portfel.

Dodatkowe zalety z inwestowania w fundusze ETF na metale szlachetne

Fundusze ETF są bardzo popularnym instrumentem inwestycyjnym. Wystarczy posiadać konto u dowolnego brokera i w ten sposób możemy kupować jednostki funduszu równie prosto jak akcje. Nie ma potrzeby fizycznego posiadania metalu ani jego bezpośredniego składowania. Brokerzy bardzo często oferują niskie koszty transakcji w ETF na złoto i inne metale. W porównaniu z zakupem fizycznych monet lub sztabek, inwestowanie w fundusze ETF może być tańsze. Popularność funduszy sprawia, że charakteryzują się wyższą płynnością. Bardzo łatwo jest kupować i sprzedawać udziały w dowolnym momencie podczas godzin handlu na wybranej giełdzie. Fundusze ETF śledzą odzwierciedlane aktywa w czasie rzeczywistym, dzięki czemu mamy pewność, że wartość inwestycji odzwierciedla bieżącą sytuację na rynku.

Potencjalne ryzyko inwestowania w fundusze ETF na metale szlachetne

Inwestowanie w Fundusze ETF na metale szlachetne ma wiele zalet, ale jak każda inwestycja związana jest również z pewnym ryzykiem. Mimo wszystko ceny metali ulegają wahaniom. Zmiany te czasem mogą być dość gwałtowne i odzwierciedlane jest to w wartości jednostek funduszy. Oprócz tego sam rynek, na którym są notowane ETF-y może podlegać wahaniom niezależnym od cen kruszcu. Niektóre fundusze ETF mogą korzystać z kontraktów futures na metale. Kontrakty terminowe również przenoszą ryzyko na instrument na nich oparty.

Trzeba pamiętać, że każdy rodzaj inwestycji wiąże się z ryzykiem i najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy albo inwestora oraz dokładnie zrozumieć charakterystykę danego funduszu ETF.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>