Rozwód może być niezwykle stresujący, gdy w grę wchodzą dzieci. Poznanie praw i obowiązków rodzicielskich może pomóc w zmniejszeniu dodatkowego niepokoju w przyszłości.
Twoje prawa i obowiązki rodzicielskie
Przed rozwodem oboje rodzice są na równi, jeśli chodzi o swoje dzieci. Obejmuje to określenie miejsca zamieszkania dzieci, a także podejmowanie ważnych decyzji mających wpływ na ich życie, czyli tak zwana adwokat władza rodzicielska kraków. Rozwód zmienia krajobraz, szczególnie dlatego, że jest mało prawdopodobne, aby rodzice mieszkali w tym samym miejscu zamieszkania.
Ale to tylko zwiększa wagę aktywnego zaangażowania obojga rodziców w wychowywanie swoich dzieci. To właśnie obejmuje termin „prawa i obowiązki rodzicielskie”. A sądy dadzą rodzicom wszelkie możliwości ustalenia, jak najlepiej to rozwiązać. Dopiero gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia, sędzia będzie musiał podjąć te decyzje za nich.
Aspekt Opieki
Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, opieka nad dzieckiem nie jest propozycją typu „wszystko albo nic”, w której jeden rodzic ma całkowitą kontrolę, odcinając się od drugiego. W rzeczywistości termin „opieka” jest w rzeczywistości koncepcją wielowarstwową. Opieka prawna odnosi się do prawa do podejmowania decyzji dotyczących wychowania dziecka, np.: szkoła publiczna lub szkoła prywatna, edukacja religijna oraz, inne niż nagłe potrzeby medyczne. Opieka fizyczna odnosi się do miejsca zamieszkania dziecka.
Zarówno opieka prawna, jak i fizyczna może być „jedyna” lub „wspólna”. Wyłączna opieka prawna oznacza, że jeden rodzic może podejmować wszystkie istotne decyzje dotyczące dziecka. Przy wspólnej opiece prawnej oboje rodzice biorą udział.
Wyłączna fizyczna opieka oznacza, że dziecko przebywa wyłącznie z jednym rodzicem, podczas gdy drugi rodzic ma pewne wizyty. Wspólna opieka fizyczna oznacza, że dziecko mieszka z obojgiem rodziców. Może to trwać od kilku dni w tygodniu do dosłownie sześciu miesięcy w roku w każdym przypadku.
Należy pamiętać, że obecnie wyłączna opieka prawna jest rzadkością. Jest to zwykle widoczne tylko w sytuacjach, w których sąd uzna, że jedno z rodziców nie nadaje się do udziału w podejmowaniu decyzji, być może z powodu znacznego upośledzenia umysłowego lub nadużywania substancji czynnych. Należy również pamiętać, że wyłączna fizyczna opieka nie oznacza, że drugi rodzic nie może spędzać czasu z dzieckiem, jak zobaczycie w następnej sekcji.
Składnik czasu rodzicielskiego (wizyt)
W sytuacjach, gdy jedno z rodziców sprawuje wyłączną fizyczną opiekę, drugi rodzic zwykle ma czas na wychowanie, chyba że rodzic ten stwarza zagrożenie dla dziecka. Czas rodzicielski może obejmować praktycznie każdy harmonogram, na który rodzice mogą się zgodzić – o ile nie ma to negatywnego wpływu na dziecko.
Dość często zdarza się, że co drugi weekend dziecko zostaje z drugim rodzicem, a także spędza z nim kilka godzin w tygodniu. Wydłużony czas wakacji letnich jest również typowy, podobnie jak coroczne wakacje na przemian. Nie jest niczym niezwykłym, że harmonogramy rodzicielskie ewoluują, gdy dziecko dorasta i angażuje się w więcej czynności.