Dokumentacja środowiskowa – wymogi i przygotowanie

scott-graham-OQMZwNd3ThU-unsplash (1)

 

Prowadzenie przedsiębiorstwa łączy się z wieloma obowiązkami i obszerną dokumentacją. W tym znajdują się kwestie dotyczące środowiska naturalnego.

 

Co to jest dokumentacja środowiskowa?

Prowadzenie działalności wymaga sporządzenia odpowiedniej dokumentacji. Do nich zalicza się również dokumentacja środowiskowa. Dotyczy ona wszelkich aspektów z zakresu ochrony środowiska – na etapie inwestycyjnym oraz na etapie prowadzonej działalności.

 

Sporządzanie tego typu dokumentacji, jest tak samo ważne jak zajmowanie się kwestiami wykorzystywania środowiska naturalnego przez przedsiębiorstwo. Stanowią one obowiązki przedsiębiorcy, które muszą zostać wykonane, aby działalność mogła działać bez zarzutów i zgodnie z wszelkimi wymogami. Jak przygotować odpowiednią dokumentację? Co powinna zawierać oraz w jakich przypadkach jest ona konieczna?

 

Elementy potrzebne do sporządzenia dokumentacji środowiskowej

Aby sporządzić odpowiednią dokumentację środowiskową należy spełnić parę wymagań oraz wiedzieć jak powinna ona wyglądać. Jest ona konieczna w sytuacji, kiedy przedsiębiorca chce rozpocząć działania o możliwość realizacji inwestycji. Są to inwestycje, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na środowisko naturalne lub jego nadmierną eksploatację.

 

Aby rozpocząć tego typu proces należy uzyskać stosowne decyzje administracyjne – są one ważne, aby mieć możliwość przeprowadzenia prac związanych z projektowaniem i budową. Kolejnym ważnym krokiem jest omówienie wszelkich uwarunkowań środowiskowych – dotyczą one analizy wpływu inwestycji na środowisko naturalne. Należy rozpatrzyć, czy nie będzie ona nadmiernie eksploatowała danych komponentów środowiska.

 

Dokumentacja środowiskowa wymaga sporządzenia karty informacyjnej przedsięwzięcia – w skrócie KIP. W niej powinny znaleźć się informacje dotyczące sposobów w jakie inwestycja oddziałuje na środowisko oraz informacje o kategorii inwestycji i technologii w niej wykorzystanej. Tego typu karta powinna być zgodna z obowiązującym prawem – jest to wymóg konieczny i nie można go pominąć.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>