Dofinansowanie na kursy dla pracowników – kiedy możesz się o nie postarać?

scott-graham-5fNmWej4tAA-unsplashW dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorstw stawia na rozwój pracowników oraz inwestycje w ich kompetencje zawodowe. Osoby, które zwiążą się z firmą na dłużej, mają możliwość korzystania z szeregu dofinansowań do kursów i szkoleń, dzięki czemu zdobywanie dodatkowych kwalifikacji i umiejętności będzie dużo tańsze niż wtedy, gdy zdecydujemy się zrobić je na własną rękę.

Kursy i szkolenia dla pracowników cieszą się dużą popularnością zarówno w dużych korporacjach, jak i w mniejszych firmach, którym zależy na sukcesywnym rozwoju. Bardzo duże zainteresowanie budzą szkolenia zamknięte dla firm, które realizowane są specjalnie dla konkretnej firmy i dla nikogo z zewnątrz. Takie szkolenia można dopasować do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa, ustalić dobry plan i zakres tematyczny, ocenić, czego potrzebują pracownicy i jakich umiejętności im brakuje. Takie szkolenia szyte na miarę są o wiele bardziej efektywne niż szkolenia, które przeznaczone są dla każdego.

Kiedy pracodawca dofinansuje szkolenie?

Jeśli pracodawca wysyła grupę swoich pracowników na szkolenie lub dodatkowy kurs, najczęściej jest oczywiste, że to on płaci za dokształcanie. Pracodawca nie może bowiem wymagać, by pracownicy z własnej kieszeni płacili za kursy, na które wysyła ich firma. Zdarza się jednak, że pojedynczy pracownik sam chce skorzystać z jakiegoś kursu, szkolenia, kształcenia podyplomowego czy innej formy podnoszenia kwalifikacji. Ma wtedy szansę na uzyskanie dofinansowania od pracodawcy, pod warunkiem, że wykaże, że nowo zdobyte umiejętności będzie mógł wykorzystywać w swojej codziennej pracy. Jeśli ktoś chce się dokształcać w zupełnie innej dziedzinie niż dział, w którym pracuje, raczej trudno jest spodziewać się, że pracodawca będzie zainteresowany dofinansowaniem takiego kształcenia.

Jak szukać dobrych szkoleń?

Rynek szkoleniowy w dzisiejszych czasach wręcz pęka w szwach, a i tak nieustannie pojawiają się na nim nowe firmy szkoleniowe, oferujące kursy i szkolenia dla różnych branż. Oprócz kursów stacjonarnych, z roku na rok rośnie także popularność kształcenia online. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości uczestniczenia w kursach stacjonarnych, a bardzo zależy im na podniesieniu kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny kurs i firmę szkoleniową, warto bardzo dokładnie ją sprawdzić. Bardzo ważne jest, jak długo firma działa na rynku, w jakich szkoleniach się specjalizuje i jakie ma opinie wśród osób, które już korzystały kiedyś z jej oferty. Dobrze jest również upewnić się, jak wygląda program kształcenia, gdzie realizowane są zajęcia praktyczne, a także jak wygląda przygotowanie kadry pedagogicznej. W poszukiwaniu dobrych kursów nie należy kierować się ceną – te, które są najtańsze, najczęściej będą również najsłabsze pod względem merytorycznym, co będzie raczej kiepską inwestycją.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>