Wyjazd za granicę do pracy nigdy nie jest łatwy – musimy się szybko zaaklimatyzować w nowym środowisku, ale też w zupełnie nowym kraju – z jego odmiennymi zwyczajami, mentalnością, ale też z zupełnie innym prawem. Wydawać by się mogło, że skoro należymy do Unii, to inne kraje Wspólnoty mają podobne przepisy. Jednak nie jest to do końca prawdą – i warto na to uważać. A jakich jest 10 najważniejszych kwestii, związanych z emigracją?
1. Płać podatki
Brzmi dość banalnie, ale wielu ciągle wielu Polaków woli na początku pracować na czarno. A ten “początkowy” okres często się bardzo wydłuża… Nie warto jednak ryzykować i od razu podjąć legalną pracę. Konflikt z fiskusem zawsze jest kłopotem, a w obcym kraju ten problem może być jeszcze większy. W razie powrotu do Polski albo w sprawie problemów ze zwrotem podatku możesz skorzystać z pomocy portalu https://www.tax-pol.pl/. Pomogli już wielu polakom.
2. Zatrudnij doradcę podatkowego
Nawet w swoim kraju płacenie podatków jest bardzo skomplikowane, a co dopiero w obcym. Możemy nie tylko łatwo się pomylić, ale też na przykład przeoczyć jakąś przysługującą nam ulgę. Warto więc zatrudnić doradcę, nawet jeśli znamy język.
3. Ucz się języka
Co prawda w wielu zawodach nie musimy znać języka, ale zawsze ułatwi nam to życie. A dodatkowo bardzo zaimponujemy znajomością języka lokalnym mieszkańcom, nawet jeśli będziemy popełniać dużo błędów.
4. Zaprzyjaźniaj się z miejscowymi
Błędem wielu emigrantów jest ograniczanie swoich kontaktów towarzyskich jedynie do innych emigrantów. Poznając miejscowych mieszkańców, bardziej polubimy swój nowy kraj, szybciej się zaaklimatyzujemy i będziemy mogli dowiedzieć się od nich wielu praktycznych rzeczy.
5. … ale dbaj też o kontakty z Polakami
Z drugiej strony, wiele osób zrywa też szybko kontakty z Polonią. To też nie najlepsza droga. Warto zachować kontakty z Polakami, a w razie problemów, to właśnie na Polaków najbardziej można liczyć.
6. Dobrze poznaj miejscowe prawo
Nawet to co jest w Polsce stuprocentowo legalne, już nie musi wcale takie być nawet w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. By nieświadomie nie pakować się w kłopoty, lepiej poświęcić trochę czasu na przestudiowanie lokalnego prawa.
7. Podpisuj umowy
Dla wielu osób imigrant to osoba, którą bardzo łatwo można wykorzystać. Rzadko będzie dochodził praw w sądzie i często zależy mu na szybkim zarobku. Dlatego pracodawcy czy ludzie wynajmujący mieszkania nierzadko nie przedstawiają odpowiednich dokumentów do podpisania. Warto jednak zachować ostrożność i wiązać się tylko z tymi, którzy chcą takie akta podpisać.
8. Miej pieniądze na czarną godzinę
Gdy jesteśmy w obcym kraju, możemy szybko wpaść w kłopoty. Niezbędne jest więc posiadanie na miejscu jakieś sumy, która pozwoli nam nie pracować przez 2 czy 3 miesiące.
9. Miej plan
Coraz więcej emigrantów z Polski jedzie za granicę to dobrze płatnych, wymagających dobrego wykształcenia prac. Często jednak na początku Polacy wybierają prostsze i gorzej płatne prace. Nie ma w tym oczywiście nic złego, ale jak decydujemy się żyć w obcym kraju, to lepiej mieć szczegółowy plan. Na przykład na oszczędzanie na otworzenie własnego biznesu.
10. Bądź pozytywny!
To uniwersalna zasada, ale warto ją zwłaszcza stosować za granicą. Jeśli nie znamy na przykład jeszcze do końca języka, to warto mieć uśmiech na ustach i emanować pozytywną aurą. Na pewno to pomoże!