Już ponad dekadę temu Paramount Pictures zaprezentowało interesujący film w reżyserii Chrisa Sandersa i Deana DeBloisa „Jak wytresować smoka?” na podstawie książki Cressidy Cowell. Czy jest to propozycja dla młodszej widowni? Co warto wiedzieć zanim zaczniecie oglądać produkcję w niedzielne popołudnie? Sprawdźmy!
Jak wytresować smoka – film czy gra?
Niektóre filmy wydają się być inspiracją dla gier wideo. Brakuje im tylko kontrolerów i systemu punktacji. „Jak wytresować smoka” przypomina bardziej grę, która miała zainspirować film. Poświęca dużo czasu podniebnym bitwom pomiędzy oswojonymi a złymi smokami, pozostawiając niewiele miejsca rozwój postaci i historii. Jest to jednak przekaz przyjemny i bardzo energetyzujący, dlatego może się spodobać dzieciom – zwłaszcza tym, które nie potrafią ustać w miejscu.
O co chodzi w tym filmie?
Skupiając się na szczegółach – to animacja z serii filmów akcji z nieprawdopodobnym młodym bohaterem, oparta na serii popularnych książek dla dzieci. Pamiętacie, kiedy bohaterami tego gatunku byli wyłącznie nastolatkowie? Teraz jest to zwykle jakiś dzieciak, który ma najwyżej 10 lat i okazuje się silniejszy, mądrzejszy i odważniejszy od starszych ludzi, a także szybko się uczy, jeśli chodzi o odkrywanie lub opanowywanie nowych umiejętności. Tutaj właśnie spotykamy się z takim super bohaterem.
Dokładniej mówiąc – bohaterem jest Hiccup Horrendous Haddock III, młody Wiking mieszkający w Berk, górskiej wiosce otoczonej skałami i gniazdami, w których żyją wrogie smoki. Pod wodzą swojego ojca Stoicka i mistrza smoków Cobbera – wieśniacy toczą walkę ze smokami od niepamiętnych czasów. Wydawałoby się, że jest to walka nierówna – w końcu smoki są ogromne i zieją ogniem, a Wikingowie, choć muskularni, mają tylko maczugi, miecze i włócznie. Mogą jednak być mądrzejsi od smoków, chociaż nie od razu można to dostrzec.
Młody Hiccup otrzymuje rozkaz nie wychylania się podczas ataku smoka. Ale dzielny chłopak nie jest w stanie się do tego dostosować – co będzie tworzyć kontekst do dalszych wydarzeń. Co dalej? Wyruszając do lasu, aby wyśledzić swoją ofiarę, znajduje rannego małego smoka mniej więcej w jego wieku, już przykutego łańcuchem. Wypuszcza go, zaprzyjaźniaj się i odkrywa, że smoki potrafią być naprawdę miłe. Wraz ze swoim nowym przyjacielem wraca do wioski i zostaje zawarty sojusz z dobrymi smokami przeciwko złym smokom, które są wściekłe i groteskowo brzydkie. Zdaniem wielu rodziców – dobry pomysł na zajęcie dla 6-latka.
Chcesz skorzystać z tej gotowej inspiracji filmowej? Zajrzyj tutaj: https://vodpilot.pl/filmy/jak-wytresowac-smoka/. Warto w tym miejscu dodać, że skupiliśmy się w opisie na pierwszej części, a jest ich kilka – powyższy link otwiera Ci skarbiec do możliwości obejrzenia wszystkich, z czego warto skorzystać.
Uwaga! Ten film poza akcją i zabawą może naprawdę wzruszać. Weź to pod uwagę, decydując się zaprosić do jego oglądania bardziej wrażliwe dzieci, a nawet młodzież w wieku szkolnym.