Brak doświadczenia przez wiele osób poszukujących pracy jest jedną z większych przeszkód w znalezieniu zatrudnienia. Jak jednak sprawy się mają w rzeczywistości i czy rzeczywiście jesteśmy warci tyle, ile posiadamy umiejętności i wiedzy o obowiązkach w danej branży?
Zawody, w których mile widziane jest doświadczenie
Istnieją na rynku pracy zawody, w których doświadczenie jest niezbędnym wymogiem przystąpienia do procesu rekrutacyjnego. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk eksperckich, np. w branży marketingowej. Doświadczenie najczęściej ma charakter umiejętności prowadzenia rozmów ze zróżnicowanymi klientami. Może być również związane z rozwiązywaniem problemów i zażegnywaniem kryzysów. Innym zawodem, gdzie doświadczenie stanowi niezbędny składnik CV kandydata, jest m.in. kierowca tras międzynarodowych. W jego przypadku znajomość topografii krajów zagranicznych oraz wieloletni staż w trasie sprawia, że jest kandydatem bezpiecznym i pewnym.
Czy brak doświadczenia to przeszkoda?
Pytanie to zadaje sobie wiele osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy. I nie bez przyczyny. Paradoksem wielu ofert pracy zamieszczanych np. na Pracuj.pl jest wymóg wieloletniego doświadczenia, będąc jednocześnie w młodym wieku. W rzeczywistości zależy to od pracodawcy oraz tego, jakiego rzeczywiście poszukuje pracownika. W wielu przedsiębiorstwach szefostwo woli osobiście przeszkolić pracownika, starając się wyrobić w nim pożądane nawyki i postawy. Często doświadczenie może stanowić przeszkodę przy wkraczaniu w strukturę nowej firmy.
Zawody niewymagające doświadczenia
Jednym z zawodów, który nie wymaga doświadczenia, jest stanowisko magazyniera. Większość firm posiadających własne przestrzenie magazynowe wdraża każdego nowego pracownika w swoje struktury. Jest tak głównie przez fakt, iż wielu pracodawców pragnie mieć swoje unikalne zasady merchandisingu. Inne zawody, w których niewymagane jest doświadczenie to m.in. kelner, sprzątaczka, copywriter.