Czy brak doświadczenia utrudnia znalezienie zatrudnienia?

student-849825_640Brak doświadczenia przez wiele osób poszukujących pracy jest jedną z większych przeszkód w znalezieniu zatrudnienia. Jak jednak sprawy się mają w rzeczywistości i czy rzeczywiście jesteśmy warci tyle, ile posiadamy umiejętności i wiedzy o obowiązkach w danej branży?

Zawody, w których mile widziane jest doświadczenie

Istnieją na rynku pracy zawody, w których doświadczenie jest niezbędnym wymogiem przystąpienia do procesu rekrutacyjnego. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk eksperckich, np. w branży marketingowej. Doświadczenie najczęściej ma charakter umiejętności prowadzenia rozmów ze zróżnicowanymi klientami. Może być również związane z rozwiązywaniem problemów i zażegnywaniem kryzysów. Innym zawodem, gdzie doświadczenie stanowi niezbędny składnik CV kandydata, jest m.in. kierowca tras międzynarodowych. W jego przypadku znajomość topografii krajów zagranicznych oraz wieloletni staż w trasie sprawia, że jest kandydatem bezpiecznym i pewnym.

Czy brak doświadczenia to przeszkoda?

Pytanie to zadaje sobie wiele osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy. I nie bez przyczyny. Paradoksem wielu ofert pracy zamieszczanych np. na Pracuj.pl jest wymóg wieloletniego doświadczenia, będąc jednocześnie w młodym wieku. W rzeczywistości zależy to od pracodawcy oraz tego, jakiego rzeczywiście poszukuje pracownika. W wielu przedsiębiorstwach szefostwo woli osobiście przeszkolić pracownika, starając się wyrobić w nim pożądane nawyki i postawy. Często doświadczenie może stanowić przeszkodę przy wkraczaniu w strukturę nowej firmy.

Zawody niewymagające doświadczenia

Jednym z zawodów, który nie wymaga doświadczenia, jest stanowisko magazyniera. Większość firm posiadających własne przestrzenie magazynowe wdraża każdego nowego pracownika w swoje struktury. Jest tak głównie przez fakt, iż wielu pracodawców pragnie mieć swoje unikalne zasady merchandisingu. Inne zawody, w których niewymagane jest doświadczenie to m.in. kelner, sprzątaczka, copywriter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>