Czy brak doświadczenia utrudnia znalezienie zatrudnienia?

student-849825_640Brak doświadczenia przez wiele osób poszukujących pracy jest jedną z większych przeszkód w znalezieniu zatrudnienia. Jak jednak sprawy się mają w rzeczywistości i czy rzeczywiście jesteśmy warci tyle, ile posiadamy umiejętności i wiedzy o obowiązkach w danej branży?

Zawody, w których mile widziane jest doświadczenie

Istnieją na rynku pracy zawody, w których doświadczenie jest niezbędnym wymogiem przystąpienia do procesu rekrutacyjnego. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk eksperckich, np. w branży marketingowej. Doświadczenie najczęściej ma charakter umiejętności prowadzenia rozmów ze zróżnicowanymi klientami. Może być również związane z rozwiązywaniem problemów i zażegnywaniem kryzysów. Innym zawodem, gdzie doświadczenie stanowi niezbędny składnik CV kandydata, jest m.in. kierowca tras międzynarodowych. W jego przypadku znajomość topografii krajów zagranicznych oraz wieloletni staż w trasie sprawia, że jest kandydatem bezpiecznym i pewnym.

Czy brak doświadczenia to przeszkoda?

Pytanie to zadaje sobie wiele osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy. I nie bez przyczyny. Paradoksem wielu ofert pracy zamieszczanych np. na Pracuj.pl jest wymóg wieloletniego doświadczenia, będąc jednocześnie w młodym wieku. W rzeczywistości zależy to od pracodawcy oraz tego, jakiego rzeczywiście poszukuje pracownika. W wielu przedsiębiorstwach szefostwo woli osobiście przeszkolić pracownika, starając się wyrobić w nim pożądane nawyki i postawy. Często doświadczenie może stanowić przeszkodę przy wkraczaniu w strukturę nowej firmy.

Zawody niewymagające doświadczenia

Jednym z zawodów, który nie wymaga doświadczenia, jest stanowisko magazyniera. Większość firm posiadających własne przestrzenie magazynowe wdraża każdego nowego pracownika w swoje struktury. Jest tak głównie przez fakt, iż wielu pracodawców pragnie mieć swoje unikalne zasady merchandisingu. Inne zawody, w których niewymagane jest doświadczenie to m.in. kelner, sprzątaczka, copywriter.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>