Jak w rzeczywistości wyglądają badania okresowe w pracy?

slide2

Każde miejsce pracy, niezależne od wymaganego stanowiska wymusza od pracownika wykonanie specjalistycznych badań, niezbędnych do rozpoczęcia pracy na konkretnym stanowisku. Jak jednak wyglądają te badania w praktyce, jakie aspekty zdrowia są badane i czy lekarze z wymaganą dokładnością badają przyszłych pracowników? O tym się przekonamy.

Od czego zacząć?

Pracownik rozpoczynający pracę na określonym stanowisku zostaje skierowany na badania wstępne, które wykonuje się tylko i wyłącznie przy rozpoczęciu nowej pracy. Na takim badaniu zazwyczaj przeprowadzany jest wywiad z przyszłym pracownikiem w celu pobrania podstawowych informacji na temat stanu zdrowia oraz sprawdzenie podstawowych parametrów. Pracownik już pracujący na danym stanowisku zobowiązany jest do wykonywania okresowych badań lekarskich, które uprawniają go do pracy na poszczególnym stanowisku przez określony czas.

Badania szczegółowe

Istnieje grupa zawodów, które wymagają bardziej dokładnych badań. Są to chociażby zawody budowlane, gdzie wymagane są na przykład uprawnienia do pracy na wysokości i odpowiedni stan zdrowia umożliwiający wykonywanie takiej pracy, zawodowi kierowcy, mający min. badania psychotechniczne czy wszelkie zawody narażające na szwank wzrok, na przykład prace biurowe. Mówiąc o tej ostatniej części badań związanych ze wzrokiem, należy mieć świadomość, że wyglądają one bardzo różnie, w zależności od miejsca zatrudnienia. W zasadzie niemal w każdej wykonywanej pracy nasze oczy narażone są na szwank. Oprócz tego istnieje grupa zawodów, które w szczególności wykorzystują nasz zmysł wzroku, przez co na oczy należy zwrócić szczególną uwagę. Część z pracodawców oferujących pracę biurową zapewnia dofinansowanie do okularów, które chronią nasz wzrok przed szkodliwymi czynnikami długotrwałego korzystania z komputera. Obowiązek ochrony wzroku mają również pracodawcy, u których praca w szczególny sposób naraża wzrok na uszkodzenia typu mechanicznego, na przykład spawacze i inne podobne zawody. I o ile ochrona wzroku u pracodawców jest na dość dobrym poziomie, o tyle pomoc w wyleczeniu wszelkich wad wzroku powstałych w wyniku pracy w ciężkich dla oczu warunkach, to pracodawcy są mniej skorzy do pomocy w tej materii.

Jak dbać o zdrowie w pracy?

Zanim podejmujemy pracę na określonym stanowisku zadbajmy o to, aby warunki pracy nie wpłynęły negatywnie na nasze zdrowie. Pracodawca przed rozpoczęciem pracy ma obowiązek poinformowania o warunkach szkodliwych, co daje nam możliwość rozważenia podjęcia takiej formy zarobkowania. Oprócz niezbędnych badań lekarskich umożliwiających podjęcie i kontynuację pracy na danym stanowisku starajmy się samodzielnie dbać o swoje zdrowie- przyglądać się swojemu zdrowiu, formie i samopoczuciu, co z pewnością pozwoli nam wychwycić ewentualny spadek formy i pogorszenie samopoczucia. Wszelkie uwagi związane ze zmianą bezpieczeństwa na miejscu pracy bezzwłocznie zgłaszajmy przełożonym, ponieważ pozwoli to uniknąć wypadków i powikłań zdrowotnych związanych z wykonywanym zawodem.

Materiały dydaktyczne wykorzystane ww materiale nadesłał portal Mavit – okulista dziecięcy Warszawa – dziękujemy

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>