Zwrot podatku z zagranicy – jak ugryźć temat?

1ce98e54_shutterstock_265021985-xxxlarge_2x

Osoby, które legalnie pracują za granicą w krajach będących członkami UE należy się zwrot nadpłaconego podatku. Nie zawsze o tym pamiętamy, dlatego w poniższym artykule przedstawiamy Wam krok po kroku jak można odzyskać zwrot z pracy za granicą.

Kiedy możemy ubiegać się o zwrot podatku?

O zwrot nadpłaconego podatku możemy ubiegać się przez cały rok. W tym momencie musimy również pamiętać o tym, że procedura zwrotu podatku może potrwać nawet pół roku. Czas jej trwania uzależniony jest od tego jak dokładnie skompletujemy wszystkie potrzebne do tego celu dokumenty. W przypadku, gdy w danym roku kalendarzowym kwota, którą zarobiliśmy nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku to należy się nam zwrot całej nadpłaconej kwoty. Należy jednak pamiętać, że wysokość kwoty wolnej od podatku uzależniona jest od kraju, w którym pracowaliśmy.

Zgromadzenie danych

W momencie, gdy kończymy pracę za granicą, pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia nam niezbędnych danych, które muszą być podane w formularzu. Dane te zazwyczaj znajdują się w zaświadczeniu o zarobkach. Dane te należy również dołączyć do zeznania, które przygotujemy dla zagranicznego urzędu skarbowego. Jeśli nie wiemy w jaki sposób wypełnić takie zeznanie warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Pomoc w wypełnianiu formularza

Aby uniknąć popełnienia jakiegokolwiek błędu w wypełnianiu formularzy można porozmawiać z osobami, które już swój zwrot z zagranicy otrzymały. Osoby te wiedzą najlepiej jakie są do tego celu wymagane pieniądze. Jeśli nie znamy takich osób o pomoc możemy zwrócić się do doradcy podatkowego lub instytucji, która specjalizuje się w zwrotach podatku zza granicy (np. serwis http://www.euro-punkt.pl, który znany jest na rynku z rzetelności i skuteczności odzyskiwania zwrotów z zagranicy). W ten sposób znacznie ograniczymy ryzyko odrzucenia wniosku przez Urząd Skarbowy, a co za tym idzie i całej procedury zwrotu podatku.

Uzyskaj wszelkie niezbędne dokumenty

Aby móc odzyskać zwrot podatku zza granicy należy zgromadzić wszelkie niezbędne dokumenty do tej czynności. Aby prawidłowo się rozliczyć z Urzędem Skarbowym musimy posiadać dokumentację, która świadczy o wysokości naszych zaliczek. Potem musimy wypełnić wnioski, które dostępne są w zagranicznych Urzędach Skarbowych lub sekcjach dla emigrantów na stronach www urzędów. Na takich stronach zazwyczaj są również umieszczone instrukcje, odnośnie tego w jaki sposób wypełniać tego typu wnioski.

Gdy jesteś już w kraju…

Zazwyczaj w Polsce o zwrot podatku zza granicy staramy się już po fakcie… Chodzi tu o posiadanie zagranicznego konta bankowego. O zwrot najczęściej ubiegamy się, gdy już zamknęliśmy takie konto. W takim przypadku zwrot podatku zza granicy otrzymamy w formie czeku. Jednakże nie można pominąć faktu, że gdy samodzielnie składamy wszystkie wnioski musimy również wybrać sposób przekazania zwrotu. Zagraniczny Urząd Skarbowy zwrot nadpłaty podatku może przelać na nasze indywidualne konto walutowe lub wystawić czek.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że wielu Polaków spotkało się z problemem realizacji takiego czeku. Natomiast korzystanie z usług banku związane jest z poniesieniem wysokiej prowizji i czekania na pieniądze nawet kilka tygodni. Jednakże wiele firm, które świadczą pomoc w rozliczaniu się z pracy za granicą mają możliwość przyjęcia takiego czeku i rozliczenia go za pomocą usługi realizowanej. Cała procedura zazwyczaj nie trwa dłużej niż pięć dni roboczych.

Podsumowując

Odzyskanie zwrotu podatku z pracy za granicą nie jest wcale trudnym procesem, należy się jedynie odpowiednio do niego zabrać. Jednakże, w przypadku, gdy wypełniamy takie wnioski po raz pierwszy warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które dobrze się na tym znają. To właśnie dzięki takim firmom unikniemy popełnienia błędów, które mogą jedynie znacznie opóźnić wypłatę nadpłaty podatku zza granicy. Mamy również nadzieję, że nasz poradnik, który dla Państwa przygotowaliśmy okazał się bardzo pomocny i znacznie ułatwił Państwu odzyskanie zwrotu podatku z zagranicy. Pamiętajcie również o tym, że wiele firm służy swoją pomocą w tego typu sprawach, które dla nas mogą okazać się kłopotliwe.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>