Zwolnienie lekarskie z pracy dla kobiet w ciąży

omurden-cengiz--G2iJF_aUws-unsplashDla części kobiet ciąża jest okresem przebiegającym bezproblemowo, dlatego wykonują swoje obowiązki zawodowe do ostatnich chwil przed porodem. W niektórych jednak przypadkach konieczne jest zwolnienie lekarskie pozwalające kobiecie donosić bezpiecznie ciążę. Kiedy należy się zwolnienie lekarskie na czas ciąży i z jakimi prawami się wiąże?

Kiedy należy się zwolnienie lekarskie na czas ciąży?

Zwolnienie lekarskie ciężarna najłatwiej uzyska będąc zatrudnioną na umowę o pracę. W takim przypadku zwolnienie obejmuje maksymalnie do 270 dni. Zwolnienie L4 oznaczone kodem B przysługuje kobietom, kiedy wykonywane obowiązki w ocenie lekarza mogłyby zaszkodzić zdrowiu przyszłej matki i jej potomstwa. Kobieta na zwolnienia otrzymuje 100% podstawy wymiaru zasiłku, czyli zasadniczo 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku kobiet zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych prawo do zasiłku chorobowego uzależnia się od tego, czy posiadają w związku z nimi ubezpieczenie chorobowe przez określony czas, co wynosi 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia w przypadku osób np. prowadzących działalność gospodarczą.

Jakie są prawa kobiety ciężarnej na zwolnieniu lekarskim?

Kobieta ciężarna przebywająca na zwolnieniu lekarskim jest chroniona przed zwolnieniem z pracy przez cały czas ciąży oraz w okresie trwania jej urlopu macierzyńskiego. Nie obejmuje to przypadków zatrudnienia kobiet na umowie o pracę na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca oraz na zastępstwo. Kobieta ciężarna przebywająca na zwolnieniu nie musi być jednak zupełnie wykluczona z życia zawodowego, jeżeli nie jest w ciąży zagrożonej. Możliwe jest branie przez nią udziału w szkoleniach, kursach czy studiach. Często okazuje się, że okres ciąży poskutkował również odpowiedzią na atrakcyjne oferty pracy i zmianą dotychczasowego zatrudnienia z woli kobiety poszukującej nowych rozwiązań życiowych.

Jeśli szukasz więcej informacji dotyczących zwolnienia lekarskiego dla kobiet w ciąży – zajrzyj na portal Pracuj.pl.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>