Zawód: rolnik

Idaho, A Farmer stands in his field of Soybeans.

Często jest tak, że nie doceniamy rolnictwo i pracy, jaką musi wykonać rolnik, aby zebrać plony i utrzymać hodowlę zwierząt. Widzimy rolnictwo przez pryzmat wysokości składek i uważamy, że są zbyt niskie, a rolnicy mają wygodne życie. W rzeczywistości praca rolnika nie jest taka łatwa i prosta jakby się mogło nam wydawać.

Kto może zająć się rolnictwem? Jak wygląda praca na roli?

Rolnictwem może zająć się każdy, kto ma tylko na to ochotę. Konieczne jest jednak posiadanie gospodarstwa lub chociaż dużego obszaru ziemi, na którym moglibyśmy takie gospodarstwo stworzyć od podstaw.

Oczywiście bardzo dobrym rozwiązaniem będzie podjęcie nauki w szkole o profilu rolniczym. Edukacja jest bardzo ważna. Możemy otrzymać wiedzę, która będzie przydatna podczas wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. W ostatnich latach rolnictwo bardzo się zmieniło. Nastawienie do pracy w roli także, dlatego coraz więcej młodych osób decyduje się na szkoły o kierunku rolniczym.

Praca na roli nie jest łatwa. W porównaniu jednak do tego, co można było zaobserwować jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, to jest ona wykonywana w dużo bardziej komfortowych warunkach. Sprzęt rolniczy bardzo się zmienił i został unowocześniony. Dziś ciągniki rolnicze są bardzo dobrze wyposażone. Mają klimatyzację, masę schowków na napoje, jedzenie. Mogą ciągnąć ogromne i ciężkie przyczepy. Pracę na roli może umilić słuchanie radia lub ulubionej muzyki z płyt CD.

Praca rolnika polega na uprawie ziemi, oraz hodowli zwierząt. Rolnik powinien potrafić dobrze zareklamować swoje produkty, aby sprzedać je w jak najlepszej cenie. Praca ta nie jest łatwa, aby zebrać plony należy wcześniej przygotować odpowiednio glebę. Trzeba zastosować dodatkowe środki ochrony roślin, a następnie pielęgnować je, aż do czasu, kiedy będziemy mogli plony zebrać. Ważne jest również to, aby rolnik hodował zwierzęta. Jest to dla niego dodatkowy dochód, a także zabezpieczenie. Jeżeli niespodziewanie dojdzie do jakiejś klęski żywiołowej, która zniszczy wszystkie plony, rośliny, to rolnik będzie mógł, choć trochę zabezpieczyć się finansowo właśnie dzięki sprzedaży zwierząt hodowlanych.

Praca rolnika nie trwa tylko kilka miesięcy. Wbrew temu, co myślą ludzie, którzy nie mają, na co dzień styczności z rolnictwem. Praca na gospodarstwie rolnym trwa cały rok. Oczywiście dzisiejsze rozwiązania pozwalają rolnikom na wyjazdy na urlop, czy na wakacje. Nie jest jednak tak, że pracują kilka miesięcy, a następne kilka mają wolne. Przykładowo w przypadku hodowli zwierząt konieczne jest pełnienie opieki nad nimi przez siedem dni w tygodniu. Niezależnie od tego, jaki jest dzień tygodnia, to rolnik musi zwierzęta napoić, nakarmić. Jeżeli są odpowiednie warunki to powinny mieć możliwość spędzania czasu na zewnątrz, na świeżym powietrzu.

Plusy i minusy pracy w rolnictwie.

Praca w rolnictwie ma wiele zalet, ale również i swoje wady. Zaletą jest to, że sami sobie jesteśmy szefami. Nikt nad nami nie stoi, wykonujemy pracę w takich godzinach, jakie nam odpowiadają. Oczywiście w takich, w których pewne czynności da się wykonać. Jeżeli potrzebujemy odpocząć czy wyjechać, nie ma z tym problemu, jedynie musimy zadbać żeby w razie dłuższego wyjazdu ktoś zadbał o nasze zwierzęta.

Praca ta ma jednak również sporo minusów. Pierwszy i największy to taki, że zarobki są niepewne. Nigdy nie mamy pewności czy zarobimy i ile zarobimy. Nie możemy również liczyć na wysoką emeryturę, ponieważ rolnik nie płaci wysokich składek. Minusem jest to, że pomimo tego, że możemy pracować w czasie, który nam odpowiada, to i tak jest to praca przez siedem dni w tygodniu. Jedynie możemy zdecydować o godzinach pracy, choć nie zawsze jest taka możliwość. Jeżeli zwierzęciu coś się stanie, nie możemy powiedzieć, że zajmiemy się nim później. Musimy reagować natychmiast. Minusem jest również to, że mała nieuwaga, a może się dla nas skończyć tragicznie podczas wykonywania prac. Wiele maszyn i sprzętów wymaga tego, aby przy ich obsłudze być maksymalnie skupionym. Wiele się słyszy o rolnikach, którzy stracili palce, a nawet ręce podczas obsługi urządzeń. Zazwyczaj jest to wina rolnika, który źle obsługuje maszynę.
Zawód rolnika nie jest łatwym zawodem. Daje jednak dużą satysfakcję rolnikowi, jeżeli starannie wykonuje swoją pracę.

Opracowując artykuł oparto się po części na informacjach ze strony oferującej skup zbóż Mrocza.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. MMisztal pisze:

    Zwykłych rolników w Polsce jest od groma. Sztuka prowadzić dziś ekologiczną plantacje. Tylko pytanie czy taka plantacja na prawdę jest ekologiczna czy tylko takową udaje :/ Sporo ciekawych informacji na temat ekologicznego rolnictwa znajduję zawsze tutaj: http://eco-news.pl/Rolnictwo-ekologiczne.html- mogę polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>