Zawód: ochroniarz – kursy, licencje, wyposażenie, zarobki

security guard_6Ochronia

W naszym kraju działa ponad 5000 firm ochroniarskich, w których zatrudnienie znalazło ponad 300 tysięcy osób. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się branż w Polsce, której wartość przekracza już ponad 10 miliardów złotych. Znaczący wpływ ma na to powstawanie i rozwój supermarketów oraz galerii handlowych, obecnie najpopularniejszych miejsc pracy ochroniarzy, a także ich zwiększona liczba obowiązków. W tym zawodzie niezbędne jest jednak odpowiednie przygotowanie.

Jak otrzymać licencję ochroniarza?

Koniecznym warunkiem jest przejście i zaliczenie kursu na kwalifikowanego pracownika ochrony. Może się o to ubiegać osoba, która ukończyła 21 rok życia, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie była wcześniej karana oraz otrzymała pozytywne orzeczenie lekarskie i psychologiczne, zezwalające na wykonywanie tego zawodu.

Średni łączny czas trwania szkolenia wynosi 245 godzin. Zostaje on rozłożony na kilka miesięcy. Z kolei opłata za uczestnictwo w kursie waha się od 1800 do 2200 zł.

Podczas trwania kursu przeprowadzane są liczne zajęcia praktyczne i wykłady stacjonarne dotyczące kolejno zagadnień ogólnoprawnych, ochrony mienia i osób, odpowiedniego działania i bezpiecznego posługiwania się bronią palną oraz umiejętności samoobrony. Na koniec szkolenia zostaje przeprowadzany test w formie pisemnej i ustnej. Jego ważnym elementem jest egzamin strzelecki. Pomyślne zaliczenie wszystkich części skutkuje uzyskaniem licencji.

Co znajduje się w wyposażeniu ochroniarza?

W tym miejscu należy dokonać podziału ze względu na miejsce pracy. Większość ochroniarzy pracuje na terenie obiektów handlowych, w których przede wszystkim zabezpieczają towar przed kradzieżą oraz dbają o bezpieczeństwo personelu. Wówczas mają do dyspozycji podstawowe uzbrojenie, tj. gumowe pałki oraz gazy pieprzowe i łzawiące. Służą one do samoobrony oraz obezwładnieniu napastnika.

Licencjonowani ochroniarze dysponują dodatkowo bronią palną. Jest ona wykorzystywana przeważnie przez pracowników grup interwencyjnych oraz konwojentów, ze względu na zwiększone ryzyko zawodowe.

Ile zarabiają ochroniarze?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Stawki godzinowe w tym zawodzie są bardzo zróżnicowane.

Najniższą płacę, wynoszącą od 4 do 7 zł/h, otrzymują pracownicy strzegący bezpiecznych miejsc, tj. parkingi samochodowe czy zamknięte osiedla mieszkaniowe. Zwykle zajmują się tym osoby starsze, którym zależy na spokojnej pracy oraz możliwości dorobienia, np. do emerytury.

Następną w kolejności grupą pod względem wysokości pensji są ochroniarze zatrudnieni w punktach handlowych, tj. markety spożywcze, sklepy odzieżowe, drogerie itp. Ich praca również należy do tych spokojniejszych, co przekłada się na niewysokie zarobki. Średnia godzinowa stawka to 7-10 złotych.

Możliwości zarobienia znacznie większych pieniędzy dotyczą wspomnianych wcześniej grup interwencyjnych i konwojentów. Tacy pracownicy na co dzień obcują z przestępcami, dlatego muszą używać broni palnej, a co za tym idzie, dysponować licencją. Najlepsi ochroniarze zarabiają tutaj nawet ponad 20 zł za godzinę, co wyraźnie pokazuje, że opłacenie kursu może być dobrą inwestycją.

Największe kwoty czekają na ochroniarzy różnego rodzaju eventów i imprez oraz tzw. bodyguardów, którzy dbają o bezpieczeństwo gwiazd. W pierwszym przypadku zatrudnieni w branży ochroniarskiej mogą spodziewać się wynagrodzenia od 30 aż do 100 zł na godzinę. Jest to jednak praca odbywająca się głównie w weekendy, kiedy to organizuje się najwięcej wydarzeń masowych. Z kolei ochroniarze VIP-ów to najbardziej prestiżowa grupa, do której należą wyłącznie ci najbardziej doświadczeni, najlepsi w swoim fachu, o bardzo mocnej pozycji na rynku. Wysokość zarobków zależy od rangi gwiazdy. Postać znana z pierwszych stron gazet, będąca na fali popularności, może zapłacić nawet kilkaset złotych za kilkadziesiąt minut własnego bezpieczeństwa.

W artykule wykorzystano materiały ze strony: http://1rblog.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>