Rynek pracy otwarty jest również na osoby niepełnosprawne. Pojawią się specjalne ofert pracy kierowane wyłącznie do osób z takim ograniczeniem. Również w wielu ogólnych ofertach pracy można odnaleźć informację iż osoby z orzeczeniem niepełnosprawności są mile widziane. W większości chodzi o lekki stopień niepełnosprawności. Pracodawca zatrudniający taką osobę uzyskuje w związku z tym miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia takiego pracownika. Jeśli konieczne jest przystosowanie stanowiska pracy oraz jego wyposażenie to otrzymuje za to zwrot kosztów. Podobnie jak za jego wyszkolenie i wynagrodzenie osoby, która pomaga osobie niepełnosprawnej w pracy.
Sam pracownik niepełnosprawny jest uprawniony do dodatkowej przerwy w pracy, dodatkowego urlopu czy prawa do korzystania ze zwolnienia. Czas pracy nie może przekroczyć 8 godzin dziennie , w tygodniu razem 40 godzin. Niepełnosprawność nie musi oznaczać zamknięcia w domu, ucieczki przed światem. Jest to pewne ograniczenie i nie można prowadzić aktywnego trybu życia lub pracować w każdej dostępnej dziedzinie dla osób sprawnych. Osoba na wózku czy poruszająca się o kulach nie będzie pracowała np. na budowie. Niejednokrotnie może się jednak zdarzyć , że osoba niepełnosprawna fizycznie może wykonywać pracę zdecydowanie lepiej niż osoba zdrowa.
Wózek inwalidzki nie przeszkadza gdy głównym narzędziem pracy jest np. komputer czy telefon. Osoba niepełnosprawna praca może prowadzić samochód, może także obsługiwać specjalne maszyny produkcyjne, specjalnie dostosowane. Ogromne korzyści wynikające z wszelkich ulg, dofinansowań powodują ,że pracodawcy mając do wyboru zatrudnienie osoby zdrowej a lekko niepełnosprawnej wybiorą niepełnosprawną niestety tylko z czystej oszczędności.