Zakładasz firmę? Oto 4 rzeczy, na które musisz musisz uważać

accountant-4008603_1280

Założenie własnej firmy to duża zmiana w życiu zawodowym człowieka. Nic dziwnego, że nie wszyscy się na to decydują. Jedynie ludzie przedsiębiorczy, odważni i pomysłowi rozkręcają własne biznesy, niektórzy z lepszym skutkiem, inni z gorszym. Niezależnie od rezultatu starań poprzedników, warto próbować otworzyć własny biznes. Jak się za zabrać? Cóż, zakładanie firmy to niełatwa sprawa. Poza pomysłem na biznes trzeba zająć się jeszcze kilkunastoma innymi sprawami, które mogą nam umknąć, jeżeli nie mamy wcześniejszego doświadczenia z rozkręcaniem biznesu. Poniżej omawiamy kilka najczęstszych błędów i pułapek, w które możesz wpaść rozkręcając własny biznes. 

  1. Utoniesz w dokumentacji 

W porównianiu z praca na etacie ilość dokumenatcji, która jest wymagana od przedsiębiorstwa jest ogromna. Poza wszystkimi umowami z pracownikami i kontrahentami, poza dokumentacją dla Urzędu Skarbowego, są jeszcze dokumenty dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Głównego Urzędu Statystycznego. W niektórych branżach dochodzą do tego branżowe kontrole, takie jak na przykład Sanepid. W związku z tym warto skorzystać z usług biura rachunkowego, np. z Poznania, które ogarnie wszystkie te dokumenty za ciebie. 

  1. Zaharujesz się na śmierć 

W przeciwieństwie do sytuacji pracy dla kogoś, gdy jesteś swoim własnym szefem nie masz nikogo, kto określiłby jasno twój zakres obowiązków. W związku z tym łatwo możesz wpaść w pułapkę robienia wszystkiego, samodzielnego prowadzenia całej firmy. Jest to konieczne w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, jednak jeśli masz jakichś współpracowników pamiętaj o tym, że oni również mogą ci pomóc. Nie jest wcale niezbędne, byś siedział do późna w nocy wypełniając faktury i planując kolejne kroki biznesowe lub też głowiąc się nad tym, co można było zrobić inaczej. Pamiętaj, że możesz prosić o pomoc, szukać wsparcia i rad u ludzi bardziej od ciebie doświadczonych. 

  1. Znikniesz w morzu konkurencji 

Nowe firmy wyrastają na rynku jak grzyby po deszczu, więc bardzo trudno jest się przebić i utrzymać. Żeby to zrobić, będziesz musiał mieć nie tylko dobrą ofertę – konkurencyjną względem konkurencji, czy to pod względem jakości usług, czy ich ceny – ale również dobrą reklamę, która pozwoli ci dotrzeć do potencjalnych klientów. Mocna kampania reklamowa na start to klucz do wbicia się na ciasny, wręcz przesycony ofertami rynek. 

  1. Nie znajdziesz klientów

W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest budowanie relacji z klientami. Służy to nie tylko zatrzymaniu klientów, których już pozyskałeś, ale również przyciągnięciu nowych. Nawet jeśli twoje usługi są raczej jednorazowe, bo na przykład kładziesz kafelki (a nie spodziewasz się, by te same osoby chciały kłaść kafelki zbyt często), to zawsze możesz liczyć na to, że polecą twoje usługi znajomym, a jak wiadomo poczta pantoflowa jest jedną z najlepszych dróg dotarcia do nowych klientów. Poza tym oczywiście liczy się reklama, zależnie od branży w różnych mediach, jednak Internet jest pod tym względem dosyć uniwersalny. 

 

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>