Zaćma – z czego wynika i jak duży jest to problem ze zdrowiem?

eye-care-5016057_960_720Co to jest zaćma? Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka, które zwykle jest przezroczyste. Soczewka znajduje się za tęczówką i źrenicą. Zasadniczo przednia struktura oka to rogówka, tylna to siatkówka, a pomiędzy nimi znajduje się soczewka. W normalnych warunkach nie można dotykać soczewki ani siatkówki.

Zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób powyżej 40 roku życia i główna przyczyna ślepoty na świecie. W rzeczywistości na całym świecie jest więcej przypadków zaćmy niż łącznie:

  • jaskry,
  • zwyrodnienia plamki żółtej,
  • retinopatii cukrzycowej łącznie.

Jakie są 3 rodzaje zaćmy?

Istnieją 3 rodzaje zaćmy:

1. Zaćma podtorebkowa występuje w tylnej części soczewki. Osoby z cukrzycą lub przyjmujące duże dawki leków steroidowych mają większe ryzyko wystąpienia zaćmy podtorebkowej.
2. Zaćma jądrowa tworzy się głęboko w strefie centralnej (jądrze) soczewki. Zaćma jądrowa zwykle wiąże się ze starzeniem.
3. Zaćma korowa charakteryzuje się białymi, klinowatymi zmętnieniami, które zaczynają się na obrzeżach soczewki i przesuwają się do środka w sposób podobny do szprych. Ten rodzaj zaćmy występuje w korze soczewki, która jest częścią soczewki, która otacza centralne jądro.

Jak wygląda zaćma?

Ludzie opisywali, że mają wrażenie, jakby patrzyli przez brudne okno, gdy mają zaćmę. Zwykle zaćma rozwija się powoli i naturalnie w miarę upływu czasu i ostatecznie zaburza widzenie. Najczęściej rozwijają się w wieku powyżej 50 lat. Są jednak wyjątki.

Zaćma może wystąpić wcześniej u osób, które nie noszą okularów przeciwsłonecznych, wystawiając oczy na promieniowanie UV. Wiadomo również, że zmiany poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą powodują przyspieszenie wzrostu zaćmy. Uraz oka lub oczu to kolejny sposób, w jaki zaćma może wystąpić wcześniej niż oczekiwano, a niektórzy ludzie nawet się z nimi rodzą (zwane jest to zaćmą wrodzoną).

Co powoduje zaćmę?

Soczewka wewnątrz oka działa podobnie jak soczewka aparatu, skupiając światło na siatkówce, zapewniając wyraźne widzenie. Dostosowuje także ostrość oka, pozwalając nam wyraźnie widzieć rzeczy zarówno z bliska, jak i daleka. Soczewka składa się głównie z wody i białka. Białko jest ułożone w precyzyjny sposób, który utrzymuje soczewkę w czystości i przepuszcza światło. Ale z wiekiem część białka może zlepiać się i powodować zmętnienie niewielkiej powierzchni soczewki. Jest to zaćma, która z biegiem czasu może się powiększyć i zmętlić soczewkę, co utrudni jej widzenie, aż będzie konieczna operacja zaćmy.

Nikt nie wie na pewno, dlaczego soczewka oka zmienia się wraz z wiekiem, tworząc zaćmę. Ale naukowcy na całym świecie zidentyfikowali czynniki, które mogą powodować zaćmę lub są związane z rozwojem zaćmy. Oprócz podeszłego wieku, czynniki ryzyka zaćmy obejmują np. promieniowanie ultrafioletowe ze światła słonecznego i innych źródeł, palenie, znaczne spożycie alkoholu, krótkowzroczność. Jedną z teorii powstawania zaćmy, która zyskuje na popularności, jest to, że wiele zaćmy jest spowodowanych zmianami oksydacyjnymi w ludzkiej soczewce. Potwierdzają to badania żywieniowe, które pokazują, że owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze mogą pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom zaćmy.

Zobacz również serwis: wszywkaalkoholowabydgoszcz.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>