Wygodne i bezpieczne krzesło do biura – co trzeba wiedzieć?

krzeslaWybór właściwego krzesła biurowego ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. W pracy spędzamy kilka-kilkanaście godzin dziennie, jest to znaczna część dnia, dlatego warto, by krzesło było odpowiednio wygodne. Fotel biurowy należy traktować jak narzędzie pracy. Nie wystarczy nam krzesło obrotowe wątpliwej jakości.

Regulowana wysokość i szerokość siedziska oraz wyprofilowane oparcie

Po pierwsze, krzesło biurowe powinno mieć regulację wysokości. Właściwa wysokość siedziska to ta, gdy nogi są zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni, a stopy ułożone są płasko na podłodze. Tylko taka pozycja jest właściwa dla naszego zdrowia. Najlepiej, jeśli fotel biurowy posiada także regulację głębokości siedziska. Jeśli jest ono zbyt głębokie, użytkownik podczas pracy zaczyna mocno pochylać się do przodu, a to znacznie obciąża kręgosłup. Zbyt płytkie siedzisko, prowadzi natomiast do drętwienia nóg. Optymalnie jest, jeśli na siedzisku spoczywa około 3/4 długości ud.

Niezwykle ważne jest również właściwie wyprofilowane oparcie. Wymusza ono niejako właściwą postawę, w której kręgosłup wygięty jest w literę “S”. Dobrze jest także sprawdzić, czy fotel posiada uwypuklenie, na poziomie odcinka lędźwiowego. Taki element zwiększa komfort użytkowania fotela.

Regulowane podłokietniki i materiał obiciowy

Podczas pisania na klawiaturze, łokcie powinny spoczywać na podłokietnikach. Zmniejsza to znacznie obciążenie nadgarstków. W wielu krzesłach ten element jest jednak zbyt wąski i nie ma możliwości regulowania. Warto więc wybrać krzesło, które umożliwia dopasowanie podłokietników do potrzeb użytkownika. Ma to znaczenie szczególnie dla osób niższych.

Ważnym elementem fotela biurowego jest obicie. Lepiej jest unikać materiałów skóro podobnych, które przyklejają się do ciała. Świetnie sprawdzają się tkaniny z domieszką wełny lub bawełny. Istotne jest czy materiał łatwo się czyści i pielęgnuje. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli krzeseł, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Alternatywnym obiciem dla miękkich tkanin jest ażurowa siatka, która przepuszcza powietrze i jest łatwa w pielęgnacji. Nie ważne czy kupimy krzesła biurowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy w Internecie, produkty muszą być ergonomiczne, czyli dopasowywać się do sylwetki użytkownika.

Elastyczne wypełnienie

W fotelu biurowym bardzo ważne jest wypełnienie. Niskiej jakości pianka ulokowana w siedzisku, szybko odkształci się pod ciężarem ciała. Sztuką jest wybrać krzesło, które będzie dopasowywać się do sylwetki użytkownika. Wysokiej jakości fotele biurowe mogą służyć wiele lat. Najlepiej jeśli wypełnienie siedziska będzie miało sprężystość na poziomie około 50kg/m3.

Wybór odpowiedniego krzesła zwiększa efektywność pracy. Przebywanie w nieprawidłowej pozycji siedzącej kilka godzin dziennie może trwale odbić się na naszym zdrowie. Fotel odpowiednio podtrzymujący kręgosłup i odcinek lędźwiowy pozwala uniknąć bólu pleców.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>