Wydajność cieplna dla budynku? Kotły na pellet

stove-3324059_960_720Szybki rozwój pelletu drzewnego zmusił producentów pieców i kotłów do dostosowania swoich urządzeń, aby czerpać korzyści z tego paliwa – Kotły CO Pleszew z https://www.kotly-bialek.pl/ są tego doskonałym przykładem. W związku z tym wprowadzono wiele innowacji technicznych, które poprawiły:

  • wydajność cieplną,
  • przyczepność,
  • niezawodność,
  • konserwację instalacji.

W obliczu tak dużej różnorodności urządzeń znalezienie odpowiedniego do swojego domu może być trudne.

Co wiedzieć przed wyborem kotła?

Zasadniczo można wyróżnić dwa główne typy urządzeń: piece na pellet i kotły na pellet. Piec na pellet drzewny to lokalny ogrzewacz pomieszczeń przeznaczony do wytwarzania ciepła w pomieszczeniu, w którym się znajduje. W niektórych przypadkach można zainstalować system cyrkulacji gorącego powietrza w celu ogrzania kilku pomieszczeń. Kocioł na pellet drzewny służy do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Kotły na pelety mogą być w pełni zautomatyzowane z zasobnikiem o dużej pojemności, umożliwiającym co najmniej jeden rok zasięgu.

Istnieją również urządzenia hybrydowe, w których piec, oprócz ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje, może podgrzewać system ciepłej wody w domu, przyczyniając się lub w niektórych przypadkach zastępując system centralnego ogrzewania.

Kotły na pellety drzewne

Kotły na pelllety drzewne do centralnego ogrzewania istnieją dla każdego zapotrzebowania na moc – od kilku kW dla domów niskoenergetycznych do ponad 1000 kW dla większych budynków, systemów ciepłowniczych i procesów przemysłowych.

Typowy system obejmuje silos do przechowywania paliwa z systemem ślimakowym, który dostarcza pellety drzewne z silosu do leja paliwa. Pellety drzewne są podawane z leja zasypowego przez układ podawania paliwa do komory spalania z prędkością określoną przez ustawienia sterowania. Wentylator spalinowy dostarcza powietrze do komory spalania, a spaliny są kierowane do komina przez otwór z tyłu systemu. Popiół należy okresowo usuwać przez drzwi popielnika.

Kotły na pellety drzewne są stosunkowo prostymi systemami grzewczymi na biomasę. Ponieważ granulki drzewne mają zazwyczaj jednakowy rozmiar, kształt, wilgotność i energię, obchodzenie się z paliwem jest bardzo proste. Niemniej jednak istnieją pewne wymagania dotyczące bieżącej konserwacji tych systemów.

Kocioł na pellet drzewny powinien być tak dobrany, aby odpowiadał szczytowym wymaganiom grzewczym budynku. Kocioł powinien być w stanie zapewnić wystarczającą ilość ciepła, aby utrzymać ciepło budynku w najzimniejszej porze roku. Szczytowe zapotrzebowanie na ciepło zależy zarówno od wydajności budynku, jak i klimatu, w którym się znajduje. Sprzedawca systemu peletów drzewnych lub inżynier mechanik może polecić system o odpowiedniej wydajności do potrzeb grzewczych w budynku.

Istnieje też urządzenie hybrydowe, w którym piec oprócz ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje, może również ogrzewać system ciepłej wody w domu, przyczyniając się, a nawet zastępując system centralnego ogrzewania.

[TB]

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>