„Nóż survivalowy” jest dokładnie tym, na co wskazuje nazwa – to nóż, który może ci pomóc przetrwać. Jest to narzędzie z dosłownie setkami funkcji związanych z przetrwaniem.
Poniżej znajduje się krótka lista najważniejszych czynności, na jakie może Ci pozwolić:
- Cięcie / krojenie
- Kopanie
- Samoobrona
- Narzędzie pierwszej pomocy
- Przygotowanie żywności
- Budowanie obozu
- Wzniecenie ognia
- Broń myśliwska
Jeśli chodzi o nóż surviwalowy, mniej jest zazwyczaj więcej – pomimo tego, co możesz zobaczyć w telewizji. Zawieś taki nóż w stylu tego, który widziałeś w filmie na ścianie – a potem obejrzyj prostotę umiejętnie zaprojektowanego noża survivalowego. Funkcja przebija stylizację – zawsze. Pierwszym priorytetem jest wydajność, która zależy od wielu sprawdzonych funkcji kluczowych.
Kilka ważnych funkcji noża do survivalu
Czy rozmiar ma znaczenie jeśli chodzi o noże survivalowe? Tak, ale jeśli chodzi o nóż survivalowy, większy nie zawsze jest lepszy. Jeśli twoje ostrze jest zbyt duże, poświęcasz zdolność efektywnego używania go do szczegółowych zadań, takich jak np. rzeźbienie precyzyjnych zestawów narzędzi.
Z drugiej strony małe ostrze nie sprawdza się dobrze w przypadku trudniejszych zadań, takich jak siekanie. Jest też funkcja, która polega na uderzeniu ostrzem noża w ciężki przedmiot, aby wbić nóż w grube lub uparte drewno. Dzięki temu ostrze może być używane do rozłupywania drewna i przecinania dużych kończyn i drzew- na to też zwróć uwagę.
Nóż ze stałym ostrzem jest bardziej wytrzymały i niezawodny niż nóż składany. Stałe ostrze ma przewagę, jeśli chodzi o spełnienie wymagań, jakie może stwarzać sytuacja wymagająca przetrwania. Jednak równocześnie jego stała forma będąca zaletą jest też słabością. Zminimalizuj ryzyko uszkodzenia lub utraty kluczowych zasobów przetrwania, wybierając nóż, który lepiej nadaje się do walenia, siekania, pchania, podważania i rygorystycznego cięcia niż inne.
Co więcej, twój nóż powinien być nie tylko stałym ostrzem, ale powinien być również w jednym kawałku – co oznacza, że ostrze i uchwyt są zbudowane z jednego ciągłego kawałka metalu. Specjalne uchwyty są zazwyczaj przymocowane do części uchwytu, aby zapewnić wygodniejszy chwyt. Nóż z pełnym trzpieniem jest o wiele bardziej wytrzymały niż częściowe trzpienie.
Z czasem ostrza noża częściowego mogą się rozluźnić i tym samym mogą pojawić się defekty w uchwycie, które niosą dyskomfort dla użytkownika zwłaszcza w trudnych zadaniach, takich jak rąbanie. Jeśli ostrze wypada z uchwytu, używanie go może być bardzo trudne (i niebezpieczne). W przeciwieństwie do tego, ostrze noża z pełnym trzpieniem jest nadal bardzo funkcjonalne, nawet jeśli waga odpadnie. Można zawsze uchwyt dodatkowo czymś zabezpieczyć, aby zwiększyć komfort i przyczepność.
Nie ma absolutnie żadnej wątpliwości przy wyborze pełnego noża zamiast częściowego. Trudno jest w jakikolwiek sposób uszkodzić solidny kawałek ciągłego metalu.
Pamiętaj też, że oprócz urlopu i sytuacji survivalowych możesz wykorzystać ten nóż w bardziej praktyczny sposób, np. do wszelkiego rodzaju zadań około domowych.