Wiza do Rosji gotowa? Upewnij się, że jesteś przygotowany na tą wizytę!

moscow-3550477_960_720Dla wszystkich, którym już udało się zdobyć wizę do Rosji mamy garść wskazówek odnośnie do tego, czego w tym kraju nie należy robić. A jeśli jeszcze jej nie masz, ale planujesz wyjazd w te strony – koniecznie sprawdź stronę https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-rosji/ i również przeczytaj nasz artykuł, aby być dobrze przygotowanym.

Ostrożnie pij z rosyjskimi przyjaciółmi i nie uśmiechaj się za bardzo.

#1 Nie pij alkoholu na ulicy!

Prawdopodobnie widziałeś filmy o Rosji, gdzie ludzie piją piwo w parkach, ale teraz jest to zabronione przez prawo. Właściwie alkohol można pić tylko w domu lub w licencjonowanych barach. Napoje bezalkoholowe (takie jak piwo) są dozwolone w niektórych kinach i centrach handlowych, ale tylko jeśli tam je kupisz. Grzywna za picie alkoholu w miejscu publicznym waha się w dość wysokich kwotach.

#2 Nie pal w miejscach publicznych

Kilka lat temu można było palić prawie wszędzie: na lotniskach, w kawiarniach, w pociągach. Ale teraz możesz palić tylko na ulicy (ale nie bliżej niż 15 metrów od wejścia do stacji metra i kolei), we własnym samochodzie i w specjalnych pokojach dla palących („kurilka” po rosyjsku). Grzywna za palenie w tych miejscach wynosi również 500 do 1500 rubli. A co z balkonem? Dobre pytanie. W listopadzie 2017 r. Sąd Najwyższy Rosji nakazał niektórym osobom, które paliły na swoim balkonie, wypłacenie odszkodowania sąsiadom. Więc to zły pomysł. I nie zapominaj, że w Rosji możesz palić tylko tytoń.

#3 Nie zapomnij o paszporcie

W Rosji policjant może zatrzymać się i sprawdzić twój dowód osobisty lub paszport. Policja ma prawo zatrzymać osobę (nie tylko cudzoziemców) na trzy godziny w celu ustalenia swojej tożsamości. Pamiętaj o uprzejmości wobec policji: nie musisz się martwić, jeśli nie zrobiłeś nic złego.

#4 Nie próbuj pić po rosyjsku

Wyobraź sobie, że twoi rosyjscy przyjaciele zapraszają na imprezę i zaczynają biesiadować przy smacznych daniach i alkoholu. Zgodnie z rosyjską tradycją nie powinieneś jeść po pierwszym kieliszku wódki i nie ma przerwy między pierwszym a drugim…. Trzeci zwykle schodzi wkrótce po drugim. Jeśli spóźnisz się na imprezę, Rosjanie mogą zmusić Cię do wypicia „kary”. Rosyjskie imprezy zwykle trwają kilka godzin i obejmują wiele toastów. Nie rywalizuj z Rosjanami o picie! Ale jeśli to zrobisz, upewnij się, że najpierw masz brzuch z dużą ilością jedzenia. Do tego nadają się tradycyjne sałatki majonezowe.

#5 Nie pytaj nikogo o wiek czy zarobki

Taka rozmowa jest uważana za prywatną w języku rosyjskim. Kobieta może zapytać inną kobietę o jej wiek, ale mężczyzna nie powinien pytać kobiety o jej wiek. To samo dotyczy wynagrodzeń. Możesz rozmawiać o swoich z Rosjanami, ale nie oczekuj, że otworzą się na temat swoich zarobków.

#6 Nie siedź, gdy starsi stoją

Jest to niepisana zasada na całym świecie, a Rosja nie jest inna. Powszechną praktyką jest rezygnacja z miejsca dla osoby starszej lub kobiety w ciąży. Właściwie niektórzy Rosjanie nie siedzą, jeśli kobieta choćby i stoi w pobliżu. Tacy dżentelmeni!

#7 Nie kupuj telefonu na ulicy

Ktoś oferuje Ci nowego iPhone’a na ulicy … może naprawdę potrzebują trochę pieniędzy, ale najprawdopodobniej próbują cię oszukać, pociskając skradzione urządzenie. Jeśli chcesz kupić telefon, odwiedź oficjalny sklep mobilny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>