Wady i zalety elastycznego czasu pracy

dane-deaner-_-KLkj7on_c-unsplashCzasy się zmieniają i styl życia przeciętnego etatowca wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze dekadę temu. Przychodzenie do pracy stale o tej samej porze i wychodzenie z niej po 8 godzinach jest nie tylko monotonne, ale i uciążliwe. No bo jak tu załatwić ważną sprawę na mieście, kiedy wszystkie instytucje działają akurat w tych samych porach, w których pracownik jest zmuszony być w pracy? Bez wolnego się nie obejdzie. Idąc naprzeciw oczekiwaniom pracowników pracodawcy coraz śmielej wprowadzają w swoich firmach elastyczny czas pracy. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet, ale jego wprowadzenie nie wszędzie jest możliwie.

Korzyści dla pracowników

Na Pracuj.pl znajdziesz wiele ofert, w których pracodawcy chwalą się wdrożeniem elastycznego czasu pracy. Takie ogłoszenie z pewnością zaciekawi osoby, które pracę muszą pogodzić z innymi obowiązkami np. szkołą lub drugą pracą. Ruchomy czas pracy docenią również rodzice małych dzieci. Posiadanie potomstwa wiąże się z licznymi nieoczekiwanymi sytuacjami, które w przypadku sztywnych ram czasowych mogłyby negatywnie odbijać się na pracy zawodowej. Elastyczne godziny to także ukłon w stronę tych, którzy wolą pospać trochę dłużej i czują, że najbardziej wydajni są w porze popołudniowej. Ogromnym plusem jest bowiem możliwość dopasowania godzin pracy do własnych możliwości psychofizycznych.

Zagrożenia dla pracodawcy

Może się zdarzyć tak, że w ramach jednego przedsiębiorstwa funkcjonować będą działy, w których wprowadzono elastyczny czas pracy oraz takie, gdzie jego funkcjonowanie nie będzie możliwe. Jest więc wielce prawdopodobne, że takie rozwiązanie stanie się zarzewiem konfliktu, którego zakończenie może spędzać pracodawcy sen z powiek. Zmienne godziny pracy poszczególnych pracowników mogą przysporzyć także wiele problemów osobom zarządzającym podległymi komórkami. Nie jest łatwo zaplanować pracę teamu, który przychodzi do pracy jak mu pasuje.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>