W jaki sposób przedsiębiorstwa finansowe pozyskują nasze dane osobowe?

30392780

Do czego używane są dane osobowe? W dzisiejszych czasach to nie pieniądz czy rozgłos, ale właśnie informacja jest najcenniejsza. W epoce internetu reklama przeżywa prawdziwą rewolucję, ponieważ jest wielokrotnie bardziej skuteczna, gdy można dopasować ją do preferencji odbiorcy. Nic dziwnego, że agencje reklamowe są w stanie zapłacić krocie za rzeczy takie jak miejsce zamieszkania, zainteresowania, imię, nazwisko czy płeć.

Pojęcie przetwarzania danych osobowych zawiera w sobie czynności takie jak usuwanie, rozpowszechnianie, udostępnianie a nawet modyfikacja, jednak zazwyczaj nie robi się z nimi wiele więcej niż sprzedaż rozmaitym przedsiębiorstwom.

Kluczem do skutecznej promocji jest dotarcie do właściwej grupy docelowej, a takie dane mogą to bardzo ułatwić. Czasem można usłyszyć historie o ludziach, którzy padli ofiarą kradzieży po udostępnieniu informacji o sobie, bądź, co gorsza, ktoś zaczął się pod nich podszywać. Takie przypadki są jednak niezwykle rzadkie, można nawet powiedzieć, że to kompletny margines.

W jaki sposób pozyskuje się dane osobowe?

Biorąc pod uwagę polskie prawo, aby udostępnić swoje dane osobowe w większości przypadków trzeba wyrazić zgodę. Zazwyczaj czyni się to nie do końca świadomie, ponieważ wzmianka o nich znajduje się na samym dole podpisywanej umowy. Internet sprawił, że fenomen ten odbywa się na masową skalę, gdyż przy każdym zakładaniu konta na jakimkolwiek portalu może pojawić się domyślnie odznaczone okienko, które zezwala danej firmie na użytkowanie wpisanych przy rejestracji informacji.

Istnieją również inne metody, aby taką zgodę uzyskać, tyczy to się jednak przymusowego aparatu rządu, a nie prywatnych przedsiębiorstw. Jeśli niektóre czynności dotyczące dobra publicznego nie mogą się odbyć bez użycia danych osobowych, zgoda nie jest wymagana. Można również napotkać osoby, które dobrowolnie przekazują swoje dane, bądź ludzi, którzy je po prostu sprzedają albo nawet odsprzedają. Raz pozyskane dane osobowe znajdą się w ciągłym obiegu, krążąc pomiędzy korporacjami.

Co oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych?

W głównej mierze nie jest to nic poważnego. Czasem może ci to nawet wyjść na korzyść – dane osobowe w dobrych rękach sprawią co najwyżej, że wyświetlane reklamy będą lepiej dopasowane do twoich preferencji. Z całą pewnością niebezpieczeństwa takie jak pożyczka online wzięta za pomocą PESELu to zwykłe mity, które nie mają żadnego przełożenia na rzeczywistość. Z reguły nie ma się czym przejmować, a jeśli jest to dla ciebie powód do dyskomfortu, zawsze są sposoby, aby z takiej umowy się wycofać.

Tak czy inaczej, zakładając konto na niekoniecznie istotnych stronach, można użyć zmyślonego adresu, imienia i nazwiska, a nie poniesie się żadnych konsekwencji. Oczywiście, nie można robić czegoś takiego w przypadku rejestrowania się w banku bądź jakiegokolwiek serwisu, gdzie te informacje mogą okazać się istotne. W każdym razie, nikt raczej nie zainteresuje się konkretnym człowiekiem wśród milionów, których dane osobowe są przetwarzane każdego dnia.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>