Twoja firma rekrutuje nowych pracowników? Dowiedz się na co zwracać uwagę przy czytaniu CV

the_good_use_company_limited_microdesk_document_holder_writing_surface_p6_775x600

Bezrobocie w Polsce z każdym rokiem sukcesywnie spada, jednak wciąż nie brakuje poszukujących pracy. Często dochodzi do sytuacji, w której wielu kandydatów walczy o jedno stanowisko. Wówczas przedstawiciele danej firmy muszą dokładnie zapoznać się z kilkudziesięcioma życiorysami, aby ostatecznie dokonać selekcji i zostawić tylko te, które będą najlepiej odpowiadać treści ogłoszenia. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy zapoznawaniu się z kolejnymi CV?

Eyetracking

Zanim odpowiemy sobie na powyższe pytanie, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu. Pojęcie eyetrackingu odnosi się do nowoczesnej metody badawczej polegającej na śledzeniu ruchów gałek ocznych. Jest ona wykorzystywana w wielu rozmaitych dziedzinach. W nawiązaniu do procesu rekrutacji, pozwala dokładnie sprawdzić i ocenić, na które elementy CV zwracamy szczególną uwagę.

Na podstawie tych badań można ustalić wzór idealnego życiorysu. Zdecydowanie lepiej umieszczać informacje z lewej strony dokumentu, ponieważ ludzki wzrok jest przyzwyczajony do czytania w tym kierunku. Zamieszczone zdjęcie i tak zostanie zauważone, ponieważ w większości CV jest to jedyny element graficzny, dlatego powinno ono pozostać w prawej części. Eyetracking pokazuje też, że w przypadku większości tekstów, nie skupiamy się za bardzo na ich środkowych częściach. Przygotowując CV, najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie tam swojego doświadczenia zawodowego, które zdecydowanie najbardziej interesuje pracodawców. Dzięki temu żaden element naszego życiorysu nie zostanie pominięty.

Przebieg kariery zawodowej

Dla osoby rekrutującej, o wiele ważniejsze od naszych danych osobowych, są informacje na temat wszystkich podjętych przez nas prac. Idealny przebieg kariery zawodowej powinien pokazywać co najmniej kilkuletnie doświadczenie w branży, w której chcemy dalej zdobywać doświadczenie. Musimy jednak poprzeć to referencjami w formie załącznika do CV. Mile widziane są również wszelkie odbyte staże i praktyki.

Rekruterzy zwracają również uwagę na liczbę stanowisk jaką zajmowaliśmy w swoim życiu. Jeżeli regularnie zmieniamy zatrudnienie, a maksymalny staż pracy w jednym miejscu nie przekracza 2 lat, możemy zostać odebrani jako osoby niezdecydowane, które ciągle poszukują pomysłu na siebie. Z drugiej strony pokazuje to wszechstronność naszego doświadczenia, zdobytego w wielu różnych firmach. Pracodawców jednak rzadko przekonują tego typu argumenty, dlatego często wspominają w ogłoszeniach o pełnej dyspozycyjności i lojalności.

Dołączone zdjęcie

Znane powiedzenie mówi o tym, że nie ocenia się książki po okładce. Teoretycznie powinno przekładać się to na życie codzienne, jednak doskonale zdajemy sobie sprawę, że sami wyrabiamy zdanie o innych osobach na podstawie pierwszego wrażenia. Nic dziwnego, że zdjęcie, które powinno znajdować się w górnej części CV, odgrywa coraz większe znaczenie.

Zamieszczona fotografia musi mieć oficjalny charakter. Z reguły obejmuje ona tylko nasze popiersie, dlatego powinniśmy założyć reprezentatywny strój. Najlepiej sprawdza się klasyczne połączenie koszuli i marynarki. Powinniśmy zadbać również o ładne ułożenie włosów oraz delikatny uśmiech. Dzięki temu damy się poznać jako osoby eleganckie, a zarazem budzące sympatię. Mało trafioną opcją jest dodawanie zdjęcia legitymacyjnego lub paszportowego. Zwykle wychodzimy na nich niekorzystnie i nienaturalnie. Niedozwolone jest również wklejanie prywatnych fotografii. Na szczęście takie błędy popełniane są coraz rzadziej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Łukasz pisze:

    Przy takim bezrobociu kolejne podpunkty w CV chyba na nic się zdają. Największe atuty pracowników to teraz dwie ręce do pracy u chęci. A i z tymi ciężko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>